Ve Vyškově se tak již s projektem výrazně posunuli. „Práce na jeho přípravě však nejsou jednoduché. Mnoho úsilí vyžaduje především koordinace zapojených obcí i řešení pozemků,“ doplnil Celý.

Potýkají se s tím i v šesti okolních obcích, přes které stezka povede. Na projektu se kromě Vyškova podílejí také Bohdalice-Pavlovice, Kozlany, Kučerov, Rostěnice, Hlubočany a Lysovice. „Na našem úseku aktuálně zpracováváme plánovanou trasu do přehledu dotčených pozemků. Bude tak patrné, které vlastníky pozemků oslovíme s žádostí o souhlas s podobou trasy,“ informoval starosta Bohdalic-Pavlovic Vlastimil Rožnovský.

Komplikací se ale v souvislosti s tím neobává. „Z našeho pohledu by to neměl být zásadní problém. Trasa povede převážně po pozemcích obce a u ostatních účastníků máme ve většině případů už souhlas předjednaný,“ uvedl Rožnovský.

Ještě koncem prázdnin je pak v plánu společné setkání zástupců Vyškova a všech zapojených obcí, aby sdíleli informace o přípravách a domluvili se na dalším postupu. „Věřím, že projektová dokumentace bude hotová do konce letošního roku,“ komentoval to Celý.

Nová trasa podle záměru tvůrců usnadní lidem cestování z Vyškova po jeho okolí. „Především jim to umožníme bezpečněji,“ poznamenal k tomu vyškovský místostarosta Celý, podle kterého se tak vyhnou intenzivní dopravě.

Konečné dohodě o trase předcházely četné schůzky lidé z vyškovské radnice a jejich protějšků ze šesti obcí na bývalé cukrovarské dráze. V souvislosti s tím bude ještě rozhodující výsledek žádost o dotaci, bez které se neobejdou. „Jsme si jistí, že cena bude v řádu desítek milionů. Je jasné, že dotaci nutně potřebujeme,“ dodal Celý.

Podle Rožnovského však v případě realizace získají výhody i samotné obce. „Zvolená cesta nám plně vyhovuje. Je plynulá a lidé se na ní vyhnou velkému provozu,“ dodal starosta obce Bohdalice-Pavlovice.