Zatím je cyklistická doprava v okresním městě opravdovou Popelkou. Alespoň si to myslí známý cyklistický trenér Břetislav Usnul, který za všechny kolaře oslovil v internetové diskuzi místostarostu Vyškova Romana Celého. „Je něco nového v této oblasti?“ zeptal se Usnul.

Místostarosta měl pro něj ale dobré zprávy. Kolařům se blýská na lepší časy. „Díky podpoře ze strany bývalého ministra dopravy Milana Šimonovského, velkého cyklofandy, jsme obdrželi státní dotaci z fondu dopravní infrastruktury,“ vysvětlil Celý.

Trasy ve městě vytipovali cyklonadšenci. Jedna z nových páteřních cyklostezek povede z centra města kolem řeky Hané do Sochorovy ulice a průmyslové zóny. „Sehnali jsme devět milionů v dotacích, dalších sedm zaplatíme. Práce zahájíme ještě letos,“ řekl starosta Petr Hájek.

Na cyklisty bude město pamatovat i při rekonstrukci Brněnské ulice, kde povede stezka směrem z města i do centra. Připravuje se i další, východozápadní, která naváže na Dědickou stezku, povede kolem nábřeží směrem na Topolany.

Rousínovští už mají několik let vypracovanou studii, podle které by se v budoucnosti měly pomocí cyklostezek propojit všechny tamní místní části se základní školou. „Hodně dětí totiž v teplých měsících jezdí do školy na kole, před budovou jich stává i stovka. Chceme, aby se žáci do školy dostávali co nejbezpečněji,“ objasnila tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Naopak obyvatelé Slavkova nemají k dispozici zatím žádnou cyklostezku. Přes město vedou jen dvě cyklotrasy zřizované krajem. Tamní úředníci ovšem už delší dobu pracují na studii jízdní stezky mezi Slavkovem a Hodějicemi. Měla by vést podél cesty směrem na Němčany a následně kolem silnice E50.

Ačkoliv ve Slavkově je vznik cyklostezky ještě během na dlouhou trať, Bučovičtí se jí letos dočkají. První práce na ní už řemeslníci zahájili.

Stezka by měla navázat na chodník vedoucí z Bučovic do Klobouček, odbočit za průmyslové podniky a kopírovat řeku Litavu až k místní části.

Na cyklisty myslí i na vesnicích. Například občanské sdružení Procyon Letonice chce vylepšit svůj nový sportovní areál s lezeckou stěnou o takzvaný in-line turistický přivaděč. Pokud se podaří sehnat dotaci, sloužila by stezka podle předsedy sdružení Jiřího Pospíšila jako mikroregionální uzel pro pěší turistiku, cykloturistiku a turistiku na koni. Současně má nabízet možnost využití dráhy pro bruslaře na kolečkových bruslích, koloběžkách, lyžích.

Pustiměřská radnice plánuje výstavbu cyklostezky, která povede z Vyškova po bývalé polní cestě až na hranice katastrů Pustiměře a Drysic.

Záměr ovšem závisí na podpoře dotace z Evropské unie.

„Polňačka je nyní zaoraná. Pozemky ale patří obci, takže obnovit cestu není problém. Projekt na cyklostezku už máme prakticky hotový. Teď zbývá ještě sehnat peníze,“ informoval pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

V současné době už obec zajišťuje územní řízení a grant. Uchází se o dotaci z evropského Společného regionálního operačního programu.

„Náklady na vybudování cyklostezky se pohybují kolem osmi milionů korun. Předpokládám, že z Evropské unie by se podařilo sehnat tak šedesát procent z této částky,“ doplnil starosta.

Cyklostezka má být z hrubého asfaltu. Ve dvou úsecích má mít povahu zpevněné účelové komunikace.

Tradičním výletním místem kolařů je vojenský prostor. Seznam aktuálních cyklostezek, které vedou vojenským újezdem Březina, uveřejnili vojáci na internetových stránkách.

Ke každé ze stezek je připojený stručný popis i obrázek s turistickou mapkou. V současnosti vedou Březinou čtyři trasy. První je na ose Zelená Hora – Podivice – Familie, další vede Repešským žlebem. Na třetí cyklisté natrefí v západním výběžku újezdu mezi Rychtářovem a Krásenskem či Kulířovem. Poslední stezka spojuje Drahany a Nové Sady.

„Všechny stezky se nacházejí ve veřejnosti přístupných částech vojenského újezdu, takže pro jejich využití není nutné mít zvláštní povolení ke vstupu,“ má dobrou zprávu zástupce přednosty újezdu Pavel Chvalina.

Redaktoři Vyškovského Deníku