Nová trasa pro milovníky kol vyroste na místě bývalé úzkokolejky, která vedla do vyškovského cukrovaru a je už desítky let nepoužívaná.

Podle starosty budou cyklostezku lemovat světla. Nejdřív ale obec musí nechat okolí cesty zasíťovat. „Plánujeme zavést vodovod, kanalizaci a celá trasa bude mít i osvětlení. Při stavbě se díváme i na budoucí potřeby obce. Až budeme stavět čističku a kanalizaci, abychom nemuseli znovu rozkopávat čerstvě postavenou cyklostezku," dodal starosta.

Kvůli většímu množství úprav se stavební práce protáhnou přibližně na půl roku. Na hlavní sezonu by už ale cyklostezka měla být dokončená. Pokud všechno půjde bez průtahů, bude hotová na začátku léta. Měřit bude přes kilometr a povede z centra obce k silnici z Bohdalic do Bohatých Málkovic. Obec žádala o dotace, ale neuspěla a stavbu zaplatí z vlastních peněz. Celkově bude stát, včetně sítí, necelých osm milionů korun.

Kromě cyklostezky chce obec pořídit i malotraktor, kvůli kterému zažádala o dotace. „Má pomoci snížit prašnost a emisní zátěž z automobilové dopravy, využijeme ho i na údržbu zeleně," doplnil Pospíšil. Náklady na malotraktor se vyšplhají na přibližně milion korun a dotace pokryje většinu částky. 

PETR JANDERKA