DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Milovníci bicyklů, kteří chtějí dostat na Vyškovsku příležitost pořádně si protáhnout kostru a zpevnit svalstvo, a to bez hrozby nebezpečí, že je srazí kolemjedoucí auto, budou muset ještě nějaký rok počkat. Naplánované nové cyklostezky radnice kvůli problémům s pozemky a nedostatku peněz houfně odsunují na příští rok, někde i na neurčito.

Nová cyklotrasa měla v tomto roce vyrůst ve Vyškově v Brněnské ulici. Plány ale brzdí majetkové problémy. „V současné době tuto cyklostezku projektujeme. Kvůli majetkovým potížím s pozemky jsme promeškali termín na podání dotací. Teď budeme čekat na to, až bude vyhlášený další dotační program,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý. Ten odsunutí stavby odhaduje na příští rok.

Souhlasy vlastníků brzdí stavbu bezpečného pruhu pro kolaře i v Račicích–Pístovicích. Představitelé obce plánují stavbu cyklostezky vedoucí od rakoveckého údolí až do Pístovic. „Zatím ještě nemáme ani stavební povolení a nepodařilo se nám získat souhlas vlastníků pozemků. Tedy na devětadevadesát procent v Račicích cyklostezka letos ještě nevyroste. Bohužel plány musíme posunout na příští rok,“ uvedl místostarosta Račic-Pístovic František Vlk.

V Krásensku chce vedení obce vybudovat stezku, která by přes pole vesnici spojila s Podomím a Ruprechtovem. Děti by se po ní bezpečně dostaly do školy. „Trošku nás zdržely projekty. Ty v současné době máme připravené a teď budeme žádat o stavební povolení Musíme ještě zvážit, o jak velkou částku požádáme a hlavně z jakého programu. Možností je víc,“ objasnila starostka Krásenska Hana Šíblová.

Síť cyklostezek chtěli rozšířit i představitelé Pustiměře. Stezka má podle starosty Miloše Nevřaly vést po polní cestě až na hranice katastr Pustiměře a Drysic. Pustiměř nyní na projekt shání dotace. „Po pravdě ovšem musím říct, že v tomto roce na tuto akci nebudeme mít už čas. Urgentně musíme vyřešit rekonstrukci našeho kulturního domu. Tento plán je pro nás prvořadý,“ informoval Nevřala.

Obyvatelé Slavkova u Brna nemají k dispozici zatím žádnou cyklostezku. Přes město vede jen cyklotrasa číslo 5097 zřízená krajem. Tamní úředníci ovšem už delší dobu pracují na studii jízdní stezky mezi Slavkovem a Hodějicemi. Měla by vést podél cesty směrem na Němčany a následně kolem silnice E50. „V současné době se zpracovává projektová dokumentace pro územní řízení. Aktuálně řešíme vypořádání pozemků,“ uvedl pracovník odboru rozvoje slavkovské radnice Petr Janek. Letos to ale prý ještě nebude.

Do budoucna plánuje Slavkov další cyklostezky. „Se společností Partnerství řešíme cyklostezku po hrázi Litavy, která vede od Židlochovic po Bučovice. Momentálně vzniká studie. Vedeme jednání se společností Povodí Moravy,“ dodal Janek.

Ani Bučovice se letos nové cyklostezky nedočkají. Cyklistům budou muset stačit cesty z loňska. Jedna z tras navázala na chodník vedoucí z Bučovic do Klobouček, kopíruje řeku Litavu a končí u umělého rybníka. U druhé trasy přibyly další kilometry z Maref do Křižanovic. Do budoucna plánuje město pokračovat. „Jakmile budou schválené peníze na biokoridor v místní části Vícemilice, propojíme odpočinkové centrum s Bučovicemi. Pokud by se podařilo sehnat peníze, tak by mohla jednou vést i stezka ze vznikající zástavby nad koupalištěm do Vícemilic,“ oznámil místostarosta Bučovic Oldřich Holásek.

Jediným městem, kde letos přibude necelý kilometr pruhu pro cyklisty, je Rousínov. Nová stezka povede od kapličky směrem k Vyškovu do místní části Čechyně. Radnice tak chce ochránit cyklisty od hustého provozu v centru města. Stavba už začala a skončit by měla v červnu. Stezka bude společná pro chodce a cyklisty. Kvůli cestě o třímetrové šířce a sedmi set šedesátimetrové délce dělníci budou muset přeložit čtyři sloupy veřejného osvětlení a přemístit čtyři uliční vpusti. Stavba nemá vliv na silniční provoz a nedotýká se ani autobusové zastávky.

Plán získal finanční podporu z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Rousínov dostane téměř tři miliony korun. „Jde o druhou etapu projektu, který řeší cyklistickou dopravu v Rousínově a jeho okolí z roku dva tisíce čtyři,“ informovala Milena Marešová z úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod.

Hlavní myšlenkou záměru je spojení všech místních částí se základní školou. V první etapě vzniklo spojení ze Slavíkovic směrem od Brna na Vyškov přes rousínovské náměstí za podpory Státního fondu dopravní infrastruktury. „Hodně dětí totiž v teplých měsících jezdí do školy na kole, před budovou jich stává i stovka. Chceme, aby se žáci do školy dostávali co nejvíc bezpečně,“ objasnila před časem tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

OTÁZKA PRO


známého trenéra a odborníka na cyklistiku Břetislava Usnula

Má Vyškov a okolí dostatek cyklostezek?
Na rozlohu města a počet obyvatel ve Vyškově je okresní město v počtu kilometrů stále ve ztrátě. Máme co dohánět. Není vyřešený hlavně přejezd přes čtyřproudý průtah městem. Pohyb cyklistů po průtahu je velmi složitý. Každá nová stezka je obrovský úspěch. Hodně se o této tématice začíná hovořit. A to je dobře. Musí se vyvinout tlak na politiky, kteří o rozvoji města rozhodují. Cyklistika je nejrozšířenějším rekreačním sportem a nejenom cyklisté, ale i město samotné si zaslouží bezpečnou organizaci dopravy. Přibývá totiž cyklistů i aut. Narůstá tak možnost kolizních situací.

'Každá nová trasa napomáhá také ekologii. Jsem pro to, aby i centrum města navštěvovali spíš pěší a cyklisté, než auta. Automobilový provoz město příliš zatěžuje.
DALŠÍ ČLÁNKY O CYKLOSTEZKÁCH NAJDETE V PRAVÉM HORNÍM ROHU

ANETA DĚDIČOVÁ, ŠÁRKA DUBSKÁ