Akční blockbustery, rodinné komedie i strhující dramata. Ivanovické kino šestadvacet let střídá nejrůznější žánry, jedno pořádné drama se ale může odehrát už poměrně brzy. A nikoliv na stříbrném plátně. Filmy ivanovické diváky nelákají. V průběhu května dokonce nepřišel žádný platící návštěvník. Správce Ivanky je rozladěný a přemýšlí, co dál.

„Na začátku roku jsme upravili ceny tak, že staří lidé platí za vstup symbolických dvacet korun a děti chodí dokonce zdarma. Dospělí hradí čtyřicet, a pokud jdou jako doprovod na dětské představení, tak třicet korun. Přesto za celý květen nikdo nepřišel. Kvůli tomu teď přemýšlím, zda vůbec zprovoznit letní kino. A abych byl upřímný, tak i nad budoucností celé Ivanky. Lidé o promítání ve městě nemají zájem," zdůraznil vedoucí kina František Němec.

Podle něj za tento měsíc do kina zamířilo jen šestnáct dětí na pohádku. Tu však měly zdarma. Jenže provoz kina něco stojí. A pokud na sebe nevydělá, ztráty jsou na provozovateli. „Člověk pak váhá, co dál. Podobné je to pak s letním kinem, půjčovné je drahé, takže nad jeho otevřením ještě visí hodně velký otazník. Uvidíme, jaká bude příští měsíc nabídka filmů pro DVD nebo Blu-ray disky. Podle toho se rozhodneme," plánuje Němec.

Návštěvnost kina byla mizerná i před několika měsíci. V lednu podle jeho slov přišlo jen patnáct, v únoru pak osmnáct diváků. „Během března a dubna jsme z technických důvodů nehráli. V květnu jsme kino opět otevřeli, hlásili jsme to několikrát v rozhlase, vytiskli letáky, ale asi potrvá, než si lidé znovu zvyknou. Nezastírám ale, že návštěvy vážně nebyly poslední dobou nijak závratné. Je to ale celorepublikový problém, obecně chodí do kina lidí méně a méně," pokrčil rameny ivanovický starosta Jozef Heretík.

Letnímu věří

S radními problém ještě neřešil. O letním kinu má však jasno, promítat by mělo také letos. „Přece jen jde o úplně jinou záležitost, promítá se ve venkovním prostředí, lidé mají dovolené, takže věřím, že bychom pár filmů promítnout mohli a že si své příznivce najdou," byl optimistický.

Tvrdí, že co bude s kinem dál, se uvidí pravděpodobně až po podzimních komunálních volbách. „Otázku Ivanky bude řešit asi až nově zvolené zastupitelstvo. Osobně bych byl pro jeho zachování, chci hledat cesty jak dál a věřím, že to půjde," doufal starosta.

Zachovat provoz Ivanky by chtěl také třeba obyvatel Ivanovic na Hané Lubomír Navrátil. „Chodíval jsem do něj hodně, takže bych byl rád, kdyby zůstalo. Nevím, proč dnes lidi kino neláká, možná proto, že si spoustu filmů můžou pustit v pohodlí domova," přemítal muž.

Častou návštěvnicí byla také další obyvatelka města Naděžda Nechvátalová. Ani jí osud kina není lhostejný. „V poslední době jsem za filmovým zážitkem vyrazila hned třikrát. Ani jednou jsme se však nesešli čtyři, takže se ani nezačalo promítat. Vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Čtyřicet korun za vstupné je směšná cena, dokonce nám promítají i trháky a stejně se diváci nesejdou," kroutila hlavou.

I ona tak postupně pozoruje, že návštěvnost výrazně upadá. „Ale prý je to tak i v jiných městech. Na druhou stranu k nám jezdívali i lidé z Brna, pochvalovali si nízkou cenu a to, že je kino pěkné. Ivanovičtí naopak pořád nadávají, že se ve městě nic neděje, a když naopak něco je, ani se neobtěžují přijít," poukázala na nešvar žena.

Aby už navíc nedošlo k několikatýdennímu výpadku promítání, získalo město druhého promítače. „Takže když jeden třeba ze zdravotních důvodů nebude moci, zastoupí ho druhý. Kino je zmodernizované, takže věřím, že ho budeme provozovat i nadále. Za tři sta tisíc jsme třeba pořídili vícefunkční projektor, který umí promítat různé formáty a kvalita zvuku i obrazu je srovnatelná s digitálními," zakončil Heretík.