Záplavy potrápily celé Vyškovsko. Fotogalerie ZDE

Hmyzím trapičům prospěly deště a náhlá vlna veder. Nejhorší situace je tam, kde dlouho stojí voda, v níž se komáři líhnou. „Větší riziko přemnožení komárů na Vyškovsku hrozí hlavně ve Slavkově,“ informovala vedoucí epidemiologického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

Slavkovští její odhad potvrzují. Komárů je tam čím dál víc. Stojatá voda a teplo jsou totiž ideální podmínky pro jejich líhnutí. „V parku je plno komářích hejn. Vzhledem k pěknému počasí jich určitě přibude. Město se připojilo k žádostem posílaným na kraj o příspěvek na postřiky proti komárům. Tuna tohoto postřiku totiž stojí milion pět set tisíc korun,“ popsal situaci ředitel technických služeb Radoslav Lánský.

Peníze, které Slavkov u Brna z dotací získá proti komárům, pomohou i na jiných místech. „Komárů tady zatím ještě naštěstí moc není. Čekáme ale, že příští týden to vypukne. Nejvíc jich asi bude cestou na Vážany nad Litavou, kde stojí voda po přívalových deštích. Spolu se Slavkovem jsme požádali o dotaci na postřiky. Jakmile ji dostaneme, začneme bojovat i s komáry,“ řekl starosta obce Hrušky Oldřich Dočekal.

Fasují repelenty

Potíže s přemnoženými komáry mají také lesníci. Jak potvrdil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík, jeho lidé teď fasují repelenty. „Komáři jsou opravdu nepříjemní. Problémy jsou všude, kde stojí v lese voda, a v okolí vodních toků. Sám jsem ve středu utekl ze zahrady. Poblíž je potok a kvůli komárům se tam prostě nedalo vydržet,“ informoval lesní správce.

Neblahé zkušenosti s komáry potvrzují i další obyvatelé Vyškovska. „Letos už jsem měl s komáry tu čest se potkat. Když hrajeme fotbal nebo máme s dobrovolnými hasiči závody, je jich všude vždycky plno. Minulý týden jsme čistili potok v Hlubočanech a byl jsem pořádně doštípaný,“ řekl například Ondřej Šišma z Vyškova.

V povodněmi a komáry zasaženém Slavkově u Brna se poptávka po přípravcích na ochranu proti komárům zvýšila. Důvodem může být jak počasí, tak zvýšený výskyt moskytů. „Lidé mají o repelenty opravdu větší zájem. Nemyslím si ale, že je to kvůli přemnožení komárů po povodních. Je léto a lidé přípravky automaticky kupují,“ myslí si Lenka Michlíčková ze Zámecké lékárny ve Slavkově u Brna.

Překvapivě zatím problémy nehlásí třeba Račice – Pístovice, kde mají velký rybník. „Větší problémy s komáry tady nemáme. Nebyly ani v minulých letech,“ potvrdila starostka obce Račice – Pístovice Marlena Březovská.

Obrana proti komárům není snadná. „Nejlepší je se jim prostě ve večerních hodinách nevystavovat, používat repelenty a odpuzující přípravky a dát do oken ochranné sítě. Jinak je každá rada drahá,“ shrnula Vaverková z krajské hygienické stanice.

PETRA DAŇKOVÁ,
MICHAL SKLENÁŘ