Pro obyvatele Vyškova zůstanou místní koeficienty stejné jako v minulých letech. „Místní koeficient je 1 pro všechny. Pak máme stanovený u stavebních pozemků v místních částech koeficient 2,5. U daně ze staveb pro rekreaci, staveb pro podnikatelskou činnost platí koeficient 1,5,“ informoval vyškovský starosta Karel Jurka s tím, že se změnami v tomto roce nepočítá.

Právě kvůli zvýšení daňové sazby zaznamenají Vyškované na poplatcích nárůst. Například majitel bytu s podílem na pozemku o výměře padesát metrů čtverečních, který minulý rok na dani utratil 244 korun, zaplatí letos asi o sto osmdesát korun víc. Celková částka se tedy přiblíží 430 korunám.

Měnit místní koeficient nebudou ani zástupci Slavkova u Brna. Číslo se zvýšilo naposledy v roce 2021 ze základní kategorie 1 na hodnotu 2.

„Město je dlouhodobě podfinancované a z této přímé daně upravuje poplatky za odpad, na který i tak za občany doplácíme, veřejné osvětlení, zeleň. Cílem této jediné přímé daně vždy bylo, aby se vracela do města a jeho rozvoj,“ vysvětlil starosta Slavkova Michal Boudný. Ani on změnu v blízké době neočekává.

V minulosti koeficient neměnili

Daň z nemovitosti bude na jaře platit i Jitka Hrabovská, která má ve Slavkově u Brna dům. „Zatím nevím, jaký výpočet daně nám přijde. Žádnou nemovitost jsme v minulém roce nekupovali ani neprodávali. Zvýšení daně se neobávám, beru to jako hotovou věc. Samozřejmě doufám, že to nebude nějaká extrémní suma,“ podotkla Hrabovská, která nemusí v lednu podávat daňové přiznání.

Základní kategorie místního koeficientu, tedy 1, platí pro Bučovice. „V minulosti jsme koeficient neměnili a pokud vím, zastupitelé o tom ani nedebatovali. V nejbližší době o změně neuvažujeme,“ uvedl bučovický místostarosta Jan Růžička.

Správce daně zohlední některé změny automaticky, lidé by si však měli pohlídat, jestli se jich netýká povinnost podat daňové přiznání. To platí například pro majitele, kteří staví budovu na pozemku, na kterém už jiná stavba stojí.

Podat přiznání musí také zemědělci, kteří parkují traktory na zpevněné ploše na orné půdě. Vyřizování čeká i vlastníky stavby zapsané v katastru nemovitostí jako garáž, kterou ale majitelé jako garáž v daňovém přiznání dosud nepřiznávali. Nárok na osvobození z daně mají lidé, kteří vlastní budovu sloužící potřebám dětské skupiny.

Aktuální pohled na bývalý Posádkový dům armády v Dědicích.
Největší ostudy na Vyškovsku? Chátrající památka i bývalý posádkový dům

Orientovat se při přiznávání daně pomohou lidem odborníci z Finanční správy, kteří vyrazí i do některých obcí. Využít mohou majitelé nemovitostí i infolinky, kterou zástupci instituce zřídili. Pro Vyškov funguje linka 517 302 114.

Jak vypočítat daň z bytu pro tento rok?

  • Základem daně je výměra bytu v metrech čtverečních.
  • Výměra se vynásobí koeficientem 1,22, je-li součástí jednotky pozemek přesahující zastavenou plochu nebo je-li jednotkou užíván pozemek ve vlastnictví všech vlastníků jednotek v domě.
  • Daňová sazba (3,50 Kč/m2) se násobí koeficientem podle počtu obyvatel obce.
  • Výsledek se násobí místním koeficientem, který si určují obce.
  • Pro výpočet daně mohou lidé využít online kalkulačku. (https://www.kupnisila.cz/dan-z-nemovitosti/)

Modelové situace (byty s podílem na pozemku):

Byt a výměrou 50 metrů čtverečních ve Vyškově v oblasti s místním koeficientem 1 letos:

Základ daně: 50 ∙ 1,22 = 61

Sazba daně: 3,5 ∙ 2 (koeficient podle počtu obyvatel obce) = 7

61 ∙ 7 ∙ 1 (místní koeficient) = 427 Kč

Byt s výměrou 50 metrů čtverečních ve Vyškově v oblasti s místním koeficientem 1 loni:

50 ∙ 1,22 = 61

2 (loňská daňová sazba) ∙ 2 = 4

61 ∙ 4 ∙ 1 = 244 Kč

Oproti minulému roku si lidé připlatí 183 Kč

Byt 50 metrů čtverečních ve Slavkově u Brna:

50 ∙ 1,22 = 61

3,5 ∙ 1,6 = 5,6

61 ∙ 5,6 ∙ 2 = 683 Kč

O 293 Kč víc než loni

Byt 50 metrů čtverečních v Bučovicích:

342 Kč, o 147 Kč víc než loni

Byt 80 metrů čtverečních ve Vyškově:

683 Kč, o 293 Kč víc než loni

Byt 80 metrů čtverečních ve Slavkově u Brna:

1 093 Kč, o 468 korun víc než loni

Byt 80 metrů čtverečních v Bučovicích:

547 Kč, o 235 korun víc než loni