Proč jste se rozhodl k zapsání do registru dárců kostní dřeně?

Pravidelně daruji krevní složky, k čemuž mě přivedla mamka, a tak zápis do registru dárců kostní dřeně byl jen rozšířením mých aktivit. Paní primářka mi tehdy na hematologii řekla, že šance, že budu osloven jako dárce, je skoro jako šance na výhru ve sportce, takže jsem ani nepočítal, že budu někdy osloven.

Jak byste popsal samotnou registraci?

Byl jsem tehdy v nemocnici na odběru krve a zápis spočíval v tom, že jsem vyplnil dotazník a vzali mi o dvě zkumavky krve navíc.

Jak dlouho trvalo, než došlo k nalezení vhodného pacienta?

Do registru jsem se zapsal tuším v roce 2012, takže než jsem se stal pro někoho vhodným dárcem, uplynulo deset let.

Co vše jste následně musel absolvovat?

Nejprve mi zavolala lékařka z plzeňské nemocnice, obeznámila mě se situací a zeptala se mne, zda chci být dárcem. Poté jsem zajel do Fakultní nemocnice v Brně na kontrolní odběr krve.

Dárců, jak jsem se později dozvěděl, bývá většinou více, a nakonec je vybrán ten nejvhodnější. Asi za měsíc se opět ozvali z Plzně, že tímto dárcem jsem já.

| Video: Youtube

Domluvili jsme si termín samotného odběru krvetvorných buněk a návštěvu v Plzni, čtrnáct dnů před odběrem – kde mi vzali vzorky krve pro nemocnici, kde je pacient léčen. Následně jsem byl o všem poučen a dostal jsem několik injekcí růstového faktoru s sebou domů.

Jak probíhal samotný odběr kostní dřeně?

Den před odběrem jsem se hospitalizoval v plzeňské nemocnici. Odběr poté probíhal přes speciální separátor, který si z krve vyseparoval krvetvorné buňky. Bylo to podobné odběru krevní plazmy, s tím rozdílem, že zde jsou zapojeny obě ruce.

Z pravé se krev odebírala a přes levou se vracela zpět do těla. Celá akce trvala něco přes čtyři hodiny. Pan primář byl s odebraným materiálem velmi spokojen.

Jsou na místě obavy, které někteří lidé mohou mít?

Asi jedinou nepříjemností odběru z periferní krve je bolest zad, před odběrem. Ta lze tlumit léky.

Dozvěděl jste se, kdo vaši dřeň dostal?

Dárcovství je anonymní a pacient v případě zájmu může kontaktovat svého dárce až po letech od úspěšné léčby. Nicméně pan primář mi prozradil, že mé buňky putovaly někam po Evropě a nebylo to moc daleko.

Počítáte, že byste mohl znovu darovat i do budoucna?

Opakované darování bývá prý pro stejného pacienta a to v případě, kdy by bylo třeba léčbu opakovat. Je prý málo pravděpodobné, že bych byl vybrán jako dárce pro jiného pacienta.

Za dárcovství jste letos v Praze převzal cenu. Co to pro vás znamená?

Akce probíhala v krásném Obecním domě v Praze. Dárci obdrželi stříbrné pamětní mince pro štěstí za pomoc neznámému člověku. Dárcovství kostní dřeně znamená dát naději nemocnému. Nejlepší zprávou by pro mě byla informace, že léčba mého pacienta byla úspěšná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rekordní Veteranfest ve Slavkově, přijely davy lidí. Vystoupila Antalová

Pohled na sobotní Veteranfest ve Slavkově u Brna z výšky. | Video: Ivo Svoboda