Dárcovství krve je sice bezplatné, ale lidé si mohou za jeden odběr odečíst z daní dva tisíce korun.

Zaměstnavatel jim také umožní jeden den volna na zotavenou. V nemocnici dostanou stokorunový kupon, za který si pak můžou koupit občerstvení v nemocniční kantýně nebo třeba vitamíny v lékárně.

„Dárcovství krve má na Vyškovsku dlouholetou tradici. Přicházejí k nám i mladí lidé. Mnozí toho určitě využívají i díky úlevám na daních,“ uvedla primářka hematologického oddělení vyškovské nemocnice Růžena Závodná.

Tradičním dnem odběrů je středa. V pátek pak zvou do vyškovské nemocnice osoby s konkrétní krevní skupinou podle připravovaných operací.

V případě náhlých příhod, jako jsou těžké operace, pacienti po úrazu, vážnější krvácení po porodu, mají na transfúzní stanici vytipované dárce, kteří by se mohli rychle dostavit. Většinou však v první chvíli doběhnou darovat krev zaměstnanci nemocnice.

Někteří lidé přiznávají, že jim dárcovství krve nic neříká.
„Nikdy dřív jsem nedaroval a teď už ani nemůžu ze zdravotních důvodů. A vlastně ani nevím, jakou mám krevní skupinu,“ řekl před časem třeba důchodce Emil Petr z Vyškova.

Ani jeho manželku by do transfúzní stanice nikdo nedostal. „Krev nedaruji, ačkoli mám univerzální skupinu nula minus,“ připustila Vlasta Petrová.