„Jedná se o nejpodrobnější a nejkvalitnější kartografické dílo své doby, kde je zobrazen nejen rousínovský region, ale celé území Moravy. Navíc k tomu ještě prezentuje druhé historicky nejstarší mapové zobrazení s vyznačením samotného města Rousínova. Mapa je v měřítku 1 : 470 000, což představovalo v tehdejších časech velmi podrobné a ojedinělé geografické zobrazení zemského povrchu,“ přiblížil pedagog školy Radek Dočkal, který je současně autor nápadu a koordinátor celého projektu.

Připomněl, že Komenský získal se svými detailními mapami v krátké době zasloužený respekt mimo jiné jako kartograf. „O jeho zobrazení Moravy současníci hovořili napříč Evropou jako o nejlepší mapě všech dob a po následujících dvě stě let z ní další kartografové vycházeli při tvorbě svých vlastních prací. Každý, kdo si zmíněné dílo pozorně prohlédne, uznale žasne, jak dokázal jeho autor již na počátku sedmnáctého století zachytit tak rozsáhlé území s takovou přesností,“ uznal Dočkal.

Zájemci mapu najdou v průčelí chodby druhého poschodí budovy umělecké školy. S ohledem na to, že originál je malý a obtížně čitelný, zastupuje ho tam právě superformátová faksimile.

close Komenského mapu Moravy z roku 1627 získali Rousínovští, letos si připomínají výročí první písemné zmínky o městě. info Zdroj: Se souhlasem Moravské zemské knihovny v Brně zoom_in Komenského mapu Moravy z roku 1627 získali Rousínovští, letos si připomínají výročí první písemné zmínky o městě. Historické dílo poslouží také jako forma upomínky na život učitele národů Jana Amose Komenského. „Navíc si naše škola nadělila zcela originální a vzácný dárek k nadcházejícím sedmdesátým „narozeninám“ a pro město Rousínov připravila dárek k blížícímu se historickému jubileu. Mapu lze vnímat nejen jako osobní dar své rodné krajině, kterou mladý Komenský bytostně miloval, ale také jako jeho svébytný vlastenecký pozdrav budoucím generacím, “ dodal Dočkal.

Za několik týdnů si žáci a pedagogové budou připomínat další Komenského výročí, a sice 430 let od jeho narození. Tentokrát se bude kulturní vzpomínka konat přímo v rodišti Jana Amose Komenského, v Komni. Tato podhorská obec v Bílých Karpatech na pomezí Moravy a Slovenska se totiž stala působištěm celého jeho rodu, kterému sama Komňa dala příjmení.