HLASUJTE V ANKETĚ V PRAVÉM HORNÍM ROHU

Ne vždy je to velkorysost, solidarita nebo přesvědčení, které stojí za tím, že pacienti dál platí regulační poplatky. Mnohdy je to jednoduše z pohodlnosti. To ukázaly statistiky, které Brněnskému deníku Rovnost poskytlo sedm krajských nemocnic rovný měsíc po zavedení darovacích smluv.

„Nemám čas někde pobíhat a hledat, kde se smlouva podepisuje. To raději rovnou zaplatím,“ přiznala Jana Freislebenová z Kyjova.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek považuje nový systém za úspěšný. „Lidé, kteří dál platí, na to mají samozřejmě právo,“ řekl. Díky nim kraj ušetří část peněz, který na darovací smlouvy vyčlenil. „Z původních pětasedmdesáti milionů nám tedy část zbyde,“ dodal Hašek.

Podle něj by se peníze mohly použít na zvýšení platů lékařů v krajských nemocnicích. „Nemůžeme zasahovat do základních tarifů, proto bychom platy navýšili dotacemi,“ přiblížil plány do budoucna Hašek.

Hejtmanův optimistický pohled nesdílí krajský zastupitel za KDU–ČSL František Adamec. „Už teď vidíme, že jsme se dostali z extrému do extrému. Nejdříve se platilo za všechno a teď se neplatí za nic,“ uvedl Adamec. Nejlepší by podle něj bylo, kdyby kraj poplatky za pacienty nehradil, ale kdyby byl systém zároveň shovívavý k sociálně potřebným. „To se týká hlavně poplatků za recepty v lékárnách,“ vysvětlil Adamec.

Právě ve frontách na léky je totiž podíl zájemců o darovací smlouvu nejvyšší. Může za to zákon přikazující zaplatit třicet korun za každou položku na receptu zvlášť.

„V ambulanci jsem celý únor platila sama. Ale v lékárně jsem už využila darovací smlouvu. Po sečtení všech položek na několika receptech byla totiž celková částka moc vysoká, “ řekla pětašedesátiletá Marie Stehlíková ze Znojma.

Ve znojemské lékárně žádají o krajský dar téměř tři čtvrtiny pacientů a jejich počet se den ode dne zvyšuje. „Za první měsíc přijalo darovací smlouvu sedmdesát procent pacientů v nemocniční lékárně, šedesát procent v ambulancích a zhruba polovina na lůžkových odděleních,“ vypočítal mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

V případě ambulantní péče je poměr platičů a obdarovaných zhruba vyrovnaný, výjimkou je ale vyškovská nemocnice. „Čtyři z pěti pacientů využívají darovací smlouvu,“ řekla ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

KDE A JAK SE PLATÍ?

Tišnov
pacienti 55 %, kraj 45 %

Ivančice

pacienti 42 %, kraj 58 %

Znojmo

pacienti 50 %, kraj 50 %

Hodonín

pacienti 48 %, kraj 52 %

Nemocnice Kyjov

pacienti 65 %, kraj 35 %

Vyškov

pacienti 20 %, kraj 80 %

Břeclav

pacienti 46 %, kraj 54 %

Autoři: JIŘÍ M. ŠPIČÁK
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI


Obavy z přeplněných čekáren po zavedení smluv se v krajských nemocnicích nenaplnily. Jen v Hodoníně si všimli mírného nárůstu pacientů. „U několika lidí se zvýšila četnost náštěv, “ potvrdil ředitel Nemocnice Hodonín Antonín Tesařík.

V obou krajských nemocnicích, které spadají do okresu Brno – město, je situace klidná. „Se systémem nemáme vůbec žádné potíže. Smluv využívá stále více lidí,“ uvedl Jaromír Hruběš, ředitel ivančické nemocnice, kde přijímá dar od kraje více než polovina pacientů.

Podobná situace panuje i v nemocnici v Tišnově. Podle náměstkyně ředitele nemocnice Jany Drbuškové systém funguje bez větších problémů a využívá jej pětačtyřicet procent pacientů.

Možnost přijmout třicetikorunový dar od kraje mají zatím jenom pacienti v nemocnicních zřizovaných krajem. Netýká se tedy zatím nemocnic v Brně, které zřizuje město. Hejtman Hašek ale doufá, že k dohodě kraje s městem dojde co nejdříve.

„Povzbudila mě situace v Ostravě, kde už pacienti neplatí ani v městských nemocnicích. Primátor Onderka by se měl maximální možnou formou snažit o zavedení nového systému placení zdravotnických poplatků i v městských nemocnicích,“ uvedl Hašek.

První výsledky vyjednávání mezi krajem a městem představí radní Oldřich Ryšavý ve čtvrtek.

ČTĚTE TAKÉ SOVUSEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HRNÍM ROHU A
DISKUTUJTE