V letošním roce se radní na aktualizaci projektu rozhodli vyčlenit patnáct milionů korun a zastupitelé také ve čtvrtek schvalovali závazek financování domova do výše čtvrt miliardy s předpokládanou dobou výstavby do roku 2024. Návrat k tomuto projektu kritizoval bývalý hejtman za hnutí ANO Bohumil Šimek. "Při dnešních cenách se dostaneme na nějakých tři sta milionů, a to je jen můj odhad. Určitě to ale nebude čtvrt miliardy," prohlásil. Navrhoval tento bod z programu vypustit, zastupitelé ale jeho návrh nepodpořili.

Podle Šimka by kraj jako správný hospodář neměl stavbu tohoto domova podporovat. Už při výběrovém řízení před třemi lety se cena vyšplhala na 235 milionů.

Kadeti z Francie vyrazili do Vyškova už počtvrté.
Francouzští kadeti ve Vyškově: podívejte se na jejich speciální výcvik

Podle lidoveckého hejtmana Jana Grolicha je možné alespoň na část stavby využít dotace. "Je potřeba, abychom byli připraveni, kdyby projekt dotačním podmínkám vyhovoval," vysvětlil.

Šimek dále poukázal na kontrast ceny za lůžko ve srovnání s jiným domem důchodců. "V Hustopečích je kapacita dvaapadesáti lůžek a stál 112 milionů, což je přes dva miliony na lůžko. Zatímco u domova v Bučovicích to vycházelo na pět milionů," vyčíslil.

Střešní zahrada

Podle Šmerdy bude předmětem dalších jednání, zda nakonec kraj stavbu bučovického domova opravdu zahájí. "Pokud se nám ve výběrovém řízení nepodaří domluvit dobrou cenu v poměru za lůžko, tak do toho buď nepůjdeme, nebo se tady domluvíme, za jakých podmínek bychom do toho šli," naznačil.

Vizualizace dle návrhu architektky.
Rekonstrukce společenského domu ve Slavkově? Zatím ve foyer

V původním projektu byla podle Grolicha plánovaná střešní zahrada. "S městem Bučovice jsme se ale domluvili na tom, že nám věnují pozemek, kde by taková zahrada mohla vzniknout. Je to změna, která nějaké peníze ušetří. Uvidíme, s jakými dalšími nápady projektanti přijdou," doplnil hejtman.

Většina zastupitelů nakonec byla pro a bod týkající se domova důchodců v Bučovicích schválili.

ŠIMON HERMAN