Zuby motorových pil se už brzy zakousnou do téměř tří desítek bříz na hřbitově ve vyškovské místní části Dědice. Obyvatelé jsou z toho rozladění. Obzvlášť po tom, kdy vyškovská radnice nechala o minulém víkendu vymýtit v Dědicích desítky letitých hrušní.

„Kácet zdravé stromy je smutné. Stačilo by je pouze prořezat anebo protřídit,“ myslí si třeba návštěvnice hřbitova Marie Havránková z Nemochovic.
Členové dědického osadního výboru nechali vypracovat odborný posudek. Podle něj kořeny vzrostlých stromů odvádějí ze hřbitova vlhkost. „Hrozí, že potom mohou na dlouhá léta nastat problémy s odvodněním,“ vysvětlil člen výboru Jiří Wasserburger.

Jenomže radnice podle mnohých obyvatel dělá hluchou a slepou. Nic nezmůže ani jediný zastupitel, který připomínky Dědických chápe. „Považuji za hloupost kácet všechny stromy naráz. Expertíza prokazuje, že nová výsadba na odvodnění stačit nebude,“ řekl člen vyškovského zastupitelstva Radek Mikulka.Ten je k likvidování stromů hodně kritický. „Názory lidí shazují ze stolu, hraničí to až s neúctou. Obyvatelé se začínají cítit znechuceně. Kam se podíváte, tam se řeší úprava zeleně kácením. Jsem už vůči radnici bezradný,“ dodal Mikulka.

Aby se lidově řečeno vlk nažral a koza zůstala celá, přistoupilo město na kácení ve dvou termínech. „Jednali jsme s osadním výborem a společně odsouhlasili dvě etapy. Tento týden pokácíme dvě řady hned naproti hlavnímu vchodu. Další necháme kácet příští rok,“ informoval ředitel Vyškovských služeb David Olejníček.

Touto zprávou ale osadní výbor moc nepotěšil. „Chtělo by to mnohem delší časový odstup,“ namítl Wasserburger, ale proti se už stavět nechtěl. „Nechceme už takzvaně vířit vodu, chceme si nechat prostor k dalšímu jednání,“ dodal člen dědického osadního výboru.

Město však udělalo jen velmi malé ústupky. „Podle požadavku osadního výboru zachováme dvě vzrostlé lípy. Konzultujeme s ním i novou výsadbu. Původně jsme chtěli vysadit akáty, ale podle připomínek lidí výsadbu znovu přehodnocujeme,“ uvedl vedoucí kanceláře starosty a Stanislav Kolařík z kanceláře starosty.

Podle radnice jsou dědické břízy většinou přestárlé a také nevhodně vysázené. „Staré stromy prosychají a padající větve ohrožují návštěvníky hřbitova i náhrobky, kořeny poškozují chodníky,“ uvedl Kolařík.

Ještě dodal, že radnice plánuje revitalizaci dědického hřbitova. Plánuje především nahradit zeleň. Rozpadlé asfaltové chodníky zase vystřídá zámková dlažba. Opravou projdou i obvodové zdi.

Dělníci budou kácet stromy v týdnu od pondělí třetího do pátku sedmého března. „Chtěl bych upozornit, aby si lidé raději některé hodnotnější věci z pomníků buď dočasně odnesli nebo zakryli. Při kácení sice budeme používat plachty, ale přesto se může stát, že dojde k ušpinění přilehlých hrobů,“ upozornil ještě Olejníček.