DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Mnoho let se manželé Němcovi, kteří mají dům v Nesovicích, vzpírali jeho prodeji. I když věděli, že tak blokují úpravu nebezpečné nesovické křižovatky, nebylo možné je přesvědčit, aby se ho vzdali.

Za poslední rok se ovšem věci pohnuly dost kupředu. Na začátku jara loňského roku se manželé rozhodli, že rekonstrukci nebudou bránit. Dům prodají investorovi akce a ten jim nechá postavit nový. Zadarmo k tomu navíc dostanou obecní pozemek.

Uběhlo ovšem zhruba tři čtvrtě roku od uzavření dohody a dům Němcových, který má opravě křižovatky ustoupit, stále stojí. „Ve věci intenzivně jednáme. Manželům jsme předložili smlouvu na směnu pozemku, dnes nám ještě mají dodat svoje připomínky. Počítám, že do konce března bude podepsaná. Pokud půjde všechno dobře, ještě v zimních měsících letošního roku by mohlo dojít k demolici,“ řekl nesovický starosta Vítězslav Reška.

Zakrátko potom bude vesnice obehnaná různými zákazy vjezdu a cedulemi značícími trasy objížděk. „Silnice I/50 v Nesovicích ovšem bude až na výjimky uzavřená částečně. Řidiči se tedy nemusejí obávat náročných objížděk, jak je tomu nyní v Bučovicích,“ ujistila pracovnice brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Věra Hoderová.

I kdyby měly být Nesovice uzavřené celé, místním to pravděpodobně vadit nebude. „Po několika letech dohadování s Němcovými jsme tak dosáhli svého. Stav silnice a křižovatky je opravdu katastrofální. Divím se, že tady v poslední době nedošlo k žádné smrtelné havárii. Na vozovce jsou hrboly, zkrátka katastrofa,“ nechal se slyšet Reška.

Jeho slova potvrzují i motoristé. „Odbočit na padesátku z vedlejší cesty je problém snad odjakživa. Hlavně v pátek. Ale při pomyšlení, že se nad autem ještě začne spouštět závora, to už jdou opravdu žerty stranou,“ popsal třeba Ondřej Matýzka z Nesovic.

Křižovatka totiž není nebezpečná jen kvůli tomu, že po hlavní silnici jezdí auta závratnou rychlostí, ale také kvůli těsné blízkosti železničního přejezdu. Současný stav ani nevyhovuje současným parametrům. Aby mohli dělníci přesunout silnici dál od železnice, musí dojít k demolici několika domů. Kromě stavení manželů Němcových padne k zemi například ještě sousední pálenice.

Kdy ovšem zahájí práce, zatím není jisté. Nejbližší termín je na jaře příštího roku. Jak dlouho bude průjezd Nesovicemi omezený, Hoderová nechtěla odhadovat. „Teprve si necháváme zpracovávat projekty. Nechci tedy uvádět nepřesné informace,“ informovala Hoderová.

Podle ní může oddálit rekonstrukci také nedostatek peněz. Ředitelství silnic a dálnic prý totiž ještě nemá celou částku. Instituce už si ovšem stihla vyřídit územní rozhodnutí a nyní pracuje na stavebním povolení. To by chtěla mít v rukou do konce letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU