Místostarosta města Roman Celý připomněl, že je k dispozici stále několik variant. „Máme zpracovanou studii na domov pro důchodce, pak studii na demolici a výstavbu nového objektu a existuje i studie Jihomoravského kraje. Chceme ji získat do vlastnictví, pak ji můžeme rozpracovat na stejnou úroveň jako dvě předchozí. Teprve poté budeme rozhodovat o tom, co bude přínosem pro město,“ sdělil Celý.

Do rozhodování o osudu budovy chtějí radní zapojit i místní. „Prvním partnerem pro komunikaci pak bude i nově zvolený osadní výbor v Dědicích,“ ujistil Celý.

Proti demolici se vždy ostře vyhrazoval například předseda tehdejšího osadního výboru Jiří Wasserburger. Názor nezměnil. „Vítám, že se vyjádří veřejnost. Pevně věřím, že demolice vůbec nebude ve hře,“ přemítal.

Dodal přitom, že by uvítal, kdyby tempo řešení bylo svižnější. „Zdá se mi, že je problematika nyní poněkud upozaděná. Další zima utekla a budova chátrá. Je třeba jednat rychle. Aby vůbec budova byla v budoucnu ještě opravitelná,“ podotkl Wasserburger.

Škola stále stojí
∙ Vyškov koupil budovu bývalé zdravotnické školy za 9 milionů a 460 tisíc korun prosinci 2017.
∙ Loni v únoru odhlasovali tehdejší zastupitelé návrh na její demolici.
∙ Noví představitelé města chtějí otázku budoucnosti objektu znovu otevřít.

Také Celý se přiklání k variantě rekonstrukce. Proto, že objekt k Dědicím historicky patří. „Bude to složité, ale budova není v havarijním stavu. Jsou tam sice vlhká místa, ale jinak je konstrukčně v pořádku,“ zmínil.

Podobný osud jako zdravotnickou školu v Dědicích, které se rozhodl Jihomoravský kraj zbavit, potkal i komplex budov po uměleckoprůmyslové škole ve Velkých Opatovicích na Blanensku. Budovy převedl kraj bezúplatně na město. Nyní v části funguje ubytovna a část prostor město pronajímá.

Nevyužitý objekt stojí v centru města. Vzniknout tam má dvanáct sociálních a osm nájemních bytů. Rozpočet počítá s třiceti miliony. Radní nyní žádají o dotace. „I pokud dotaci získáme, musíme určit, zda do přestavby půjdeme, jedná se o velmi náročný projekt,“ přiblížila starostka Kateřina Gerbrichová.

Jasno má být v dubnu či květnu. Pokud město dotaci nezíská, je možné, že projekt zkusí předělat na jiný. Třeba na startovací byty.