„Soudce své rozhodnutí opřel mimo jiné o posudek soudního znalce, který se vyjádřil v tom smyslu, že zločin na dívku pravděpodobně nebude mít zásadní negativní dopad. Ta se v reakci na to pokusila o sebevraždu, nyní je hospitalizována v psychiatrické péči,“ připomněla jedna z organizátorek demonstrace Jana Nečasová.

Účelem akce bude vyjádření nesouhlasu s trestem, který organizátoři považují za nedostatečně přísný. Zároveň chtějí upozornit na celkovou systémovou chybu.

„Podle odborníků panuje v soudnictví dlouhodobý podstav soudních znalců a mnozí z nich, stejně jako mnozí soudci, nejsou v oblasti psychického traumatu pramenícího ze sexuálních útoků, zneužívání či obtěžování, dostatečně vzdělaní, berou je na lehkou váhu a mnohdy přeživším ještě v jejich posttraumatickém stresu přitíží například tím, že naznačí, že nesou díl viny za to, že k násilí vůbec došlo. To považujeme v moderní společnosti za zcela nepřípustné,“ vysvětlila Nečasová.

Psycholog a psychoterapeut Tomáš Kvapilík.
Trvalé následky po znásilnění na Vyškovsku? Posudek mě zaskočil, říká psycholog

Demonstrace začne na prostranství před budovou Krajského soudu v Brně, asi po hodině bude pokračovat přes náměstí Svobody a Masarykovou ulicí. Zakončení bude na Zelném trhu.