Do centra města směřovaly zvláště děti ze škol, ale přicházely také rodiny i dospělí. Zúčastnili se mimo jiné vojáci, kteří na ukázku přivezli například obrněný transportér Pandur. Ocenili ho především chlapci, na vozidlo si navíc mohli vylézt.

Policisté si připravili dynamickou ukázku ze zadržení pachatele. V modelové situaci vystoupil překupník, který ve Vyškově nabízel zájemci samopal a drogy. Oba si při dojednávání nelegálního obchodu nevšimli, že je zpozoroval místní obyvatel předtím, než zavolal na policii.

Příslušníci speciální pořádkové jednotky v ukázce zadrželi pachatele. | Video: Deník/Jakub Dostál

Záhy přijela speciální pořádková jednotka. „Máme ji v Brně, je určená k zákrokům pod jednotným velením. Jednotku využíváme především k mimořádným událostem jako jsou třeba různé pohromy a katastrofy. Nastupuje však také ke sportovním a kulturním akcím. Spolupracuje s kriminalisty, národní protidrogovou centrálou i s útvarem pro odhalování organizovaného zločinu,“ popisovala policejní mluvčí Alice Musilová.

Příslušníci speciální pořádkové jednotky dělají dále ozbrojený doprovod při převozu zbraní, drog nebo jaderného materiálu. Docházejí k pátracím akcím, k demonstracím, ale i fotbalovým utkáním. Ve Vyškově postupovali v ukázce rychle a rázně. „Pachatel se neváhá vrhnout proti policistům, ti ho však rychle zpacifikovali. Jednotka je předem domluvená včetně využití signálů. Kolega při zadržení hlídá prostor, potřeba je prohlídka. Další zbraň může být schovaná kdekoliv na těle, nutná je i kontrola vozidla,“ doplnila mluvčí.

Zadržené pachatele odvádějí v poutech. Akce byla pro potřeby ukázky zpomalená, běžně trvá až dvě minuty. Policisté byli po celý dopolední program k dispozici na stanovištích. Děti si například sedaly na policejní čtyřkolku. Odnášely si daktyloskopické otisky prstů a seznamovaly se s další technikou, kterou používají strážci zákona. Stejně tak je na náměstí doplnili vyškovští strážníci.

Se svojí ukázkou dorazili také hasiči. Přivezli s sebou značně poškozené auto, které vypadalo jako po závažné nehodě. Sedla si do něj mladá figurantka, na její záchranu vyrazil před zraky publika celý tým. Komentáře se ujal hasič Petr Moleš. „S kolegy z hasičského záchranného sboru ve Vyškově jsme připravili ukázku vyproštění. Nejdříve provádějí protipožární opatření. Velitel rozděluji jednotlivým účastníkům zásahu úkoly tak, aby každý věděl, co má dělat,“ vysvětloval Moleš.

Běžně zasahuje v prvotní fázi u nehody šest lidí včetně velitele. Se zraněnou dívkou jeden z hasičů komunikoval. K zajištění přístupu do vozidla využili jeho kolegové různé druhy techniky, například rozpínací nástroj k odstranění dveří. „Jak slyšíte, není příliš hlučný. Funguje na baterku,“ doplnil Moleš.

Technika váží i třicet kilo

Jeden z nástrojů, které účastníci zásahu využili, váží i třicet kilo. „Nezbytností je pro nás tak značná fyzická zdatnost. Pokud je vyprošťování složitější a na delší dobu, tak se střídáme. Jedině tak to zvládneme,“ komentoval hasič.

Hasiči předvedli záchranu dívky z havarovaného auta. | Video: Deník/Jakub Dostál

Hasiči postupně utrhali dveře a překonávali veškeré překážky. „V dnešní době se auta vyvíjejí neustále dopředu a jsou tak pevnější a pevnější. Učíme se proto novým technologiím a technikám, jak je stříhat. Samotné vyproštění od nahlášení po vytažení zraněné osoby trvá zhruba dvacet minut. Držíme takzvanou zlatou hodinku, kdy od nahlášení případů po předání zdravotníkům uplyne maximálně hodina, aby se stav zraněného nezhoršil,“ řekl Moleš, zatímco figurantku jeho kolegové opatrně vytáhli přes zadní část poničeného auta.

Za svůj výkon se dočkali silného potlesku. Také oni si s sebou přivezli hasičskou techniku lákající zvědavé děti. K dispozici byly na náměstí stanoviště s různými hrami a soutěžemi, účastníci si z nich odnášeli drobné dárky. Vyzkoušeli si také první pomoc, nechali si změřit tlak.

Pomocí speciálních brýlí si zájemci zkoušeli, jak nebezpečné je pohybovat se ve stavu opilosti či pod vlivem drog. Do pořádání akce se zapojili i zástupci vyškovského Majáku. Den prevence a osvěty v dopravě má ve Vyškově už tradici, přispívá ke zlepšení bezpečnosti provozu v regionu.