„V roce 2006 jsme se stali součástí Národní sítě zdravých měst České republiky. Právě tehdy jsme si všimli, že mnoho členů dělá podobné akce ve velkém. Inspirovalo nás to a dohodli jsme se s řediteli mateřských a základních škol a se starosty obcí, že podnikneme něco podobného," přiblížil počátek myšlenky koordinátor mikroregionu František Vlk.

V současnosti už obce, které jsou v něm sdružené, pořádají ke Dni Země největší počet akcí z celého Vyškovska. A nouzi o zájemce, kteří se ochotně zapojují i do úklidu, rozhodně nemá. „Aktivita je skutečně velká, a to nejen z řad veřejnosti, ale i různých organizací, které nás podporují," pochvaloval si Vlk.Pro zvětšení klikněte.

Do několika akcí se zapojí i děti z Mateřské školy ve Studnicích. Pomůžou například vyčistit les od odpadků i studánky od listí. „Připojili jsme se k Otevírání studánek, které pořádá místní občanské sdružení Studánky. Spolu s námi se ho zúčastní třeba i mladí hasiči. Cestou sbíráme po lese do připravených pytlů odpadky. Pro děti je taková akce určitě důležitá, má i výchovný smysl. Naučí se, že do přírody smetí nepatří," je přesvědčená ředitelka studnické školky Irena Jančíková.

Bez sázení stromků

To si myslí třeba i Vyškovanka Iveta Mačkalová. „Takových akcí by mohlo být i víc. Vést k odpovědnosti by samozřejmě měli primárně rodiče. Rozhodně je ale ku prospěchu, když s úklidem pomáhají i při podobných příležitostech. Už jen proto, že se na něm podílejí s vrstevníky i s dospělými. Vidí tak u nich, že ani těm není příroda lhostejná," zmínila žena.

Jedné z oblíbených akcí, sázení stromků, se však letos obyvatelé mikroregionu nedočkají. „Doby, kdy se sázelo téměř v každé obci, jsou zřejmě pryč. Asi se vyčerpaly prostory. Musíme si počkat, až se někde bude kácet a bude třeba stromy doplnit," naznačil Vlk.

Na Den Země však nezapomněli ani mimo mikroregion. Například žáky Základní školy z Ivanovic na Hané čeká přesně 22. dubna netradiční den. „První dvě hodiny se budou zabývat projektovou výukou zaměřenou na environmentální vzdělávání. Následně pak vyrazí do města, které uklidí od odpadků," přiblížil zástupce ředitele ivanovické školy Lubomír Judas s tím, že smetí rovnou v terénu separují.

Na akci škola spolupracuje s městem. To jí dodá nejen ochranné prostředky, jako například rukavice, ale také pytle. „Stará se také o jejich následné odklizení. Domluvíme se, na jakých místech je necháme, a pracovníci města je objedou a posbírají," dodal zástupce ředitele.