Schody vedoucí z náměstí ke slavkovskému zámku se přeměňují na podium a krátce před třetí odpoledne je zaplňují žáci tamní Základní umělecké školy. Připravují se na vystoupení, kterým za několik okamžiků pobaví široké publikum.

Reportáž

Město totiž úderem patnácté hodiny na několik desítek minut ovládne akce Den s Deníkem. Jejím hlavním tématem je problém, který Slavkovany nejvíc pálí. Vyplynul z ankety, který tam před pár dny redakce Vyškovského Deníku udělala. Stejně jako minulý rok se jím stala doprava na náměstí.

„Vloni jsme řešili parkování v centru, radnice ho zpoplatnila. Jak je vidět, potíže s dopravou to nevyřešilo. Co s tím tedy uděláte? Co dnes lidem slíbíte?“ ptá se krajský šéfredaktor Pavel Macků.

Mikrofonu se ujímá slavkovský starosta Ivan Charvát. Ten moc dobře ví, co místní pálí. „Myslím si, že zpoplatněním parkování na náměstí se problém částečně vyřešil. Vloni jsme zmínili, že bychom měli mít do konce září zpracovanou studii, která by řešila komplexní dopravní situaci v našem městě. Do dneška nám ji však Centrum dopravního výzkumu nepředalo,“ vysvětluje starosta.

Krajského šéfredaktora zajímá, na čí straně je vina. „Tlačilo město málo na Centrum dopravního výzkumu?“ vyzvídá Macků.

Slavkovský starosta se k otázce nechce moc vyjadřovat. „Jednali jsme intenzivně. Budu ovšem rád, když to podnik vysvětlí sám,“ uvádí Charvát a zve na podium zástupce instituce Zdeňka Hrubého.

„Chtěl bych se omluvit, že jsme dokument měli odevzdat už vloni a dáváme ho až v těchto týdnech. Za navržené řešení však dáme ruku do ohně. V centru města i v jeho zbývajících částech jsme navrhli zklidněné zóny na maximálně třicetikilometrovou rychlost. Tento trend se prosazuje i v zahraničí a sklízí úspěch,“ naznačuje Hrubý.

Tomu se příliš nelíbí, že by v centru Slavkova měla přestat jezdit auta úplně. „Ve městech, kde k tomuto došlo, umírá ekonomický život a je tam mnohdy i smutno. Trendem teď je, že se v centrech města a přilehlých ulicích nebude jezdit vyšší rychlostí než třicítkou,“ doplňuje odborník.

Jeho odpověď si vyžádala okamžitou reakci šéfredaktora Vyškovského Deníku Michala Sklenáře. „Nemáte obavy, že se doprava hodně zpomalí, když budou auta v některých částech města jezdit tak nízkou rychlostí? Nevzniknou ve městě zácpy?“ zajímá se Sklenář.

Pro zástupce města je informace od Hrubého naprostou novinkou a podle starosty ji nejdřív bude muset schválit radnice. „Budeme určitě vyhodnocovat všechny možnosti,“ slibuje starosta.

Mohlo by se stát, že návrhy Centra dopravního výzkumu slavkovští zastupitelé zavrhnou? Co bude potom? „Řekl bych, že ve studii bude víc alternativ. Po předložení dokumentu se jím město bude intenzivně zabývat, aby mohlo předložit zastupitelstvu co nejpodstatnější informace,“ namítá Charvát.

Podle Zdeňka Hrubého studie navrhuje například taky omezení parkování nákladní aut v centru města, výstavbu kruhových objezdů. Jejich uskutečnění zřejmě asi bude běh na dlouhou trať.

„Zmíněné stavební úpravy jsou hodně náročné jak na peníze, tak i na čas. Centrum města bychom chtěli řešit s účinností od roku 2009. V návaznosti na to budeme dělat další kroky. Nejde totiž jen o problém středu města, ale taky parkování na sídlištích, hlavně na sídlišti Zlatá Hora,“ vysvětluje starosta.

Doprava v centru však není jediným problémem, který trápí Slavkovany. Debata se zástupci města končí, mezi lidmi korzuje moderátor a nabízí mikrofon. Toho využívá například Jitka Andrlová. „Chtěla bych se jen zeptat, jestli radnice plánuje vysadit nějaké nové stromky v Oboře,“ zajímá Andrlovou.

Obora není podle starosty majetkem města, ale Lesů České republiky. „Uvažovali jsme, že ji převezmeme do našeho vlastnictví. V současné době ji spolu s lesníky revitalizujeme,“ říká Charvát. Zkrátka nechce přijít ani další návštěvník Dne s Deníkem. „Stál jsem na vjezdu před svým domem a dostal jsem za to pokutu. Jak je to možné?“ kroutí hlavou Petr Přibyl.

Podle slavkovského starosty došlo k nedorozumění. Slibuje okamžitou nápravu. Jakmile odpoví, k Přibylovi jde jeden ze strážníků. Diskuze s vedením města končí, akce však ne. Slova se ujímají žáci Základní umělecké školy a zábavné odpoledne pokračuje.