Na Vyškovsku se podle mykologa Václava Koplíka houbařská sezona zatím vyvíjí lépe než ta loňská. „Ta byla mimořádně neúrodná. Po víkendových vydatných deštích se situace na Vyškovsku určitě zlepší, rozběhne se pořádná hřibová sezona, na kterou všichni čekají. Objeví se i klouzky, bedly, které se v minulých dnech občas vyskytly, budou lidé nacházet častěji. Věřím, že ti zkušení začnou odcházet s plnými košíky," naznačil Koplík.

Jeho slova potvrzuje i houbař Jindřich Rada. „Nebylo to zatím o žádných plošných úspěších, ale o důvěrných místech pro zkušenější houbaře. Pomáhají aktuální lokální srážky, odměnou jsou pak houbové řízečky a smaženice," těšilo Radu.

Koplík upozornil, že z problematických hub už roste muchomůrka zelená. Právě její světlá forma některé houbaře mate: pletou si ji se žampionem. Oproti žampionu má ale po vytrhnutí pochvu a bílé lupeny. Žampion z pochvy vyrůstá a lupeny má růžové až čokoládové. „Je potřeba, aby každý, kdo sbírá ty méně známé houby, přesně věděl, podle čeho je má poznat, aby nedošlo k záměně," zdůraznil mykolog.