„Měla jsem obrovskou radost, že jsem sehnala brigádu na koupališti, kde pracuji jako plavčík. Jenže teď kvůli špatnému počasí stejně do práce nemůžu,“ říká Beňová.

Přitom v posledních letech má čím dál víc studentů problém si brigádu na léto vůbec najít. Lidé v posledních deštivých dnech spíš volí návštěvu památek a koupaliště tak zejí prázdnotou.

Provozovatelům tak mnohdy nezbývá nic jiného, než bazén na pár dní uzavřít. Jenže dveře tak zabouchnou nejen před návštěvníky, ale hlavně před brigádníky. „Hlavně je teď už pozdě hledat si nějakou jinou brigádu, někde pod střechou. Už je všechno obsazené,“ zmínila Beňová.

Málo plavců

Méně brigádníků než v loňském roce přijal i třeba vyškovský aquapark. Oblačné počasí láká méně návštěvníků. „Bohužel nepřízeň počasí nám komplikuje provoz, tím pádem jim hrozí nižší výplaty,“ potvrdila třeba ekonomka vyškovské atrakce.

K obloze častěji vzhlíží například také Marie Zezulová z Milonic, která prodává točenou zmrzlinu v Bučovicích. Zatímco dříve byla zvyklá na dlouhé fronty, pod mračny natočí v těchto dnech třeba jen tři zmrzliny za hodinu. „Jsme hodně závislí na počasí a myslím, že hůř než my jsou na tom snad už jenom na koupalištích. Na rozdíl od nich nám stačí, aby nepršelo,“ myslí si studentka.

Nicméně také jí hrozí menší výplata. „Je mi to líto i vůči vedoucí, protože pak z práce nemám ani radost, když lidé nechodí,“ dodala Zezulová.

Naopak třeba vyškovskou strojírenskou firmu Hestego počasí netrápí vůbec. „Pracujeme v halách, takže deštivé dny nás naštěstí nijak neovlivní. Navíc máme jen pár pomocníků na záskok za dovolené,“ podotkla personalistka společnosti Eva Vavrouchová.

BARBORA SITTOVÁ