Bude letos nevalné pivo? I to se může stát, protože počasí mělo negativní vliv na vývoj celé řady plodin, mimo jiné také ječmene.

Podle ředitele vyškovské agrární komory Pavla Tomáška je zatím ještě obtížné odhadnout, jaká bude sklizeň. „Je ale jisté, že i když bude hodně pršet, ječmenu bude méně,“ prohlásil Tomášek. Doba, kdy by vydatný déšť mohl výnosy ječmene zvýšit, už minula.

Problémy s ječmenem dělají vrásky také výrobcům pěnivého moku. „Je to jedna z hlavních tří surovin, která vstupuje do výroby piva. Mysleli jsme si, že horší rok než byl loňský, už nemůže nastat. Uvidíme. Máme však dobré vztahy se sladovnami a všechny nás nyní ujistily, že naše potřeby stoprocentně vykryjí. Otázkou je, v jaké kvalitě slad bude,“ řekl ředitel vyškovského pivovaru Jiří Piňos.

Dlouhodobé sucho asi nejhůř dopadlo na úrodu máku. „Nejdříve zemědělcům, kteří zaseli brzy zjara, vítr vyfoukal semena. Ty, kteří zasadili později, trápilo sucho. Zemědělci museli mák zaorat,“ uvedl Tomášek.

Třeba v Rostěnicích rolníci zaorali přibližně čtvrtinu polí, na kterých původně vysázeli mák. „Místo něj jsme zaseli kukuřici,“ řekl předseda představenstva zemědělské společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil. Podle něj se sucho podepíše také na úrodě cukrovky a kukuřice.

Také ovocnáři nejsou nijak zvlášť optimističtí. „Na déšť jsme čekali měsíc a půl, spadlo ale jenom deset až patnáct milimetrů a my bychom potřebovali každý měsíc kolem čtyřiceti až šedesáti. Škodu napáchaly i mrazíky, a to nejen v zahradě, ale i v lesnické školce. Úroda bude letos slabší, pomrzly meruňky. Broskve a jablka vydržely,“ uvedl třeba pěstitel Miroslav Petlák z Milešovic.

Poněkud lépe jsou na tom vinaři. „Kdyby bylo dále sucho a nezapršelo, nebyla by to až taková katastrofa, réva má totiž kořeny hodně hluboko. Naopak kdyby přišly vydatné a dlouhodobé srážky, hrozilo by nebezpečí chorob,“ vysvětlil například vinař z Hostěrádek Miroslav Martinásek.

Podstatně vydatnější déšť by si naopak přáli lesníci. „Suché počasí přeje škůdcům, kteří navíc v klidu přežili díky mírné zimě. Na Račicku se již objevil kůrovec, kalamita ale zatím nehrozí. Pršet by ale mohlo klidně třeba měsíc v kuse, aby se deficit vláhy v lese vůbec vyrovnal,“ objasnil šéf bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Podle revírníka Oldřicha Tupého přišly deště právě včas. V listnatých lesích na jihu Vyškovska podle něj zatím lesní škůdci nehrozí. Invaze bekyně velkohlavé na Slavkovsku se podle všeho opakovat nebude.