Na straně jedné chybějící vláha pro přírodu, na straně druhé důvod k neustálým obavám ze záplav. Takové jsou důsledky vytrvalých dešťových srážek z posledních dní. V opatovické přehradě přibyly v noci na čtvrtek čtyři centimetry vody. V pátek ráno byla však hladina o dalších třináct centimetrů výše.

„Do sedmé hodiny ranní spadlo něco přes třiatřicet milimetrů srážek na metr čtvereční. Zatím je hladina v normálu. Do bezpečnostního přelivu chybí ještě osmdesát centimetrů. Kdybych zjistil, že hladina nepřiměřeně stoupá, hned bych žádal vodoprávní dispečinky, abych mohl začít předpouštět,“ informoval hrázný vodní nádrže v Opatovicích Jaromír Večerka.

Ten ještě podotkl, že velkým pomocníkem při deštích je v této době žíznivý les. „Ten zachytí hodně vláhy, i když je vyschlý,“ dodal hrázný.

To potvrzuje i vedoucí lesní správy v Bučovicích Otakar Pavlík. Podle něj déšť po několikaměsíčním suchu lesu jedině prospívá. „Když bude měsíc pršet tak, jak prší teď, nic se neděje, v lese ani nic nebude znát. Půda je totiž značně vyprahlá. Zatím tak les vše stačí pohltit,“ řekl Pavlík.

Radost z dešťových srážek s ním však rozhodně nesdílí obyvatelé Polní ulice v Bučovicích. I při zahradnickém dešti jim totiž dělá potíže kanalizační potrubí, které nedostačuje. Mnohdy tak mají kolem bytových domů jezero se všemi neřády z kanalizace.

„Když nyní začalo pršet, u brány v kasárnách se ucpal kanál. Rázem byla silnice pod vodou. Ta začala stoupat i do sklepení ve vedlejším vchodě. Museli přijet vodaři a protáhnout potrubí,“ popsal jeden z obyvatel bytového domu v Polní ulici Miroslav Chmelař.

Také pěstitelé neskrývají jisté obavy, i když v této době jejich úrodě déšť přijde vhod. „Ten je potřeba kdykoliv. Ale jen v určité míře. Kdyby pršelo moc, tak by se plody, které mají tenkou slupku, příliš nasytily vodou a začaly praskat. To se týká třeba rubínských jablek,“ objasnil místopředseda slavkovské organizace zahrádkářského svazu Jindřich Sáček.

Podle něj mají sadaři také obavy z následného příchodu tepla. „Ovoce by totiž rychle dozrálo a nevydrželo dlouho na skládce. Obavy se dotýkají hlavně drobných pěstitelů. Když by totiž umístili do teplého sklepa již zralé ovoce, po Vánocích by z něj už nic neměli,“ doplnil Sáček.