Vyškovsko přitom nabízí hned několik možností, jak si léto užít i v deštivém počasí. Pokud rodiče touží ve volném čase své ratolesti nejen bavit, ale i vzdělávat, můžou navštívit výstavy hned v několika muzeích. Muzeum Tomáše Edvarda Müllera v Bohdalicích nabízí expozici složenou z historických užitkových předmětů z doby rytířského rodu Mannerů.

Muzeum Vyškovska zase nabízí archeologické dílničky. Děti si tam vyzkouší vyrobit pravěké nástroje a ozdoby z drátků nebo korálků. V zámeckém sklepení pro ně organizátoři připravili i pískoviště s archeologickými nálezy. Za dítě rodič zaplatí třicet korun.

Na konci července a na začátku srpna se v Muzeu Vyškovska odehrají ještě dvě akce, které jsou věnované výrobě a zdobení keramiky na Vyškovsku. „Vstupné za dítě je na tyto dílny vyšší, protože si svůj výrobek po vypálení může odnést. Stojí osmdesát korun. Doprovod dítěte tentokrát za vstup zaplatí dvacet korun," řekla ředitelka Muzea Vyškovska Monika Pelinková.

V deštivém počasí můžou rodiče s malými dětmi zajít také do některého z mateřských center. Ta jsou ovšem otevřená jen na pár hodin pouze v některé dny. Například v mateřském centru Čechyňka v Čechyni u Rousínova se matky s dětmi schází každou středu odpoledne na přibližně dvě hodiny. „Zkoušely jsme prosadit i páteční odpoledne, ale zatím nám to nevychází. Bývá nás tam kolem deseti. Společné hlídání dětí nás hodně baví, stále něco tvoříme," uvedla jedna z členek Čechyňky Radka Procházková.

Jiná mateřská centra provoz přes léto omezují. V Kučerově ho mateřské centrum Kučeráček obnoví až v srpnu. „Právě přestavujeme jednu místnost na kuchyňku, proto jsme na chvíli centrum zavřeli. V srpnu budeme mít otevřenou hernu pro děti každou středu od čtyř do šesti hodin odpoledne," informovala předsedkyně Kučeráčku Marie Lokajová.

Ve jiných mateřských centrech, jako je Ivanovický Rarášek nebo rousínovská Pohádka, záleží na domluvě rodičů mezi sebou. „Pokud je pěkně a maminky chtějí být s dětmi venku, tak do centra nejdou. Když prší, tak tam zavítají rády," myslí si jednatelka Ivanovického Rarášku Dana Novotná.

Pro plavecké vyžití i za deště si můžou rodiče vybírat z široké nabídky vyškovského aquaparku, ve kterém mají k dispozici krytý bazén s vířivou vanou, finskou saunou nebo tobogánem. Další variantou je krytý plavecký bazén s možností využití sauny v Bučovicích. A samozřejmostí jsou i zámky.

MARTINA JAROŠOVÁ