Na pracích se podíleli děti i rodiče. „Nechali jsme tam některé původní stromy a přisadili nový strom a několik keříků, které děti poctivě zalívají. Myslím, že to vypadá velice pěkně a přitažlivě,“ pochválila výsledek ředitelka základní školy Olga Hillová.

Inspirací byly pro tvůrce dětské kresby. „Možná proto vypadá předzahrádka tak hravě,“ myslí si Hillová.

Kromě toho, že předzahrádka ukazuje dětem krásy přírody, plní i další důležitou funkci. „Děti tam můžou čekat na autobus. Je to pro ně mnohem bezpečnější, než když musely stát přímo u cesty,“ zdůraznila ředitelka.

Rodiče tuto vlastnost vítají stejně jako ředitelka. „Dříve děti stávaly za plotem přímo u cesty. Teď tam plot není, zato jsou tam lavičky, kde si děti můžou v klidu sednout a počkat. Jsem za to moc ráda,“ řekla například matka Kateřina Burešová.

Na vytvoření přírodního koutku získala škola dotaci z projektu Škola pro udržitelný rozvoj, který má sloužit právě k ekologické a environmentální osvětě. „Dostali jsme šedesát tisíc korun. Větší část jsme ale museli doplatit z rozpočtu školy. Celkové náklady totiž byly více než sto čtyřicet tisíc korun,“ vyčíslila ředitelka Hillová.

Předzahrádka zažila svou premiéru minulý čtvrtek. „První návštěvníci viděli pasování prvňáčků na čtenáře doprovozené divadelní scénkou. Dále jsme na jedné straně přivítali budoucí prvňáčky a na druhé se rozloučili s letošními čtvrťáky, kteří od nás odchází,“ shrnula akci ředitelka.

Kateřina Burešová, která má ve škole syna ve čtvrté třídě a druhý syn půjde do první, se slavnostního otevření zúčastnila také. „Na akci jsem samozřejmě byla, protože jedno z mých dětí čekalo vítání a druhé zase loučení,“ připomněla Burešová.

Vytvořením předzahrádky aktivity školy nekončí. „Pořádáme pro děti poznávací výlety do přírody. Dlouhodobě organizujeme akce Setkávání pod smrkem, nazvané podle velkého smrku, který u naší školy roste. Právě vytvoření předzahrádky rozšiřuje prostor pro tyto akce, které jsou podle nás pro děti důležité,“ dodala ředitelka.