Soutěž pro děti do patnácti let si například přichystala vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. „Dětské oddělení bude přes prázdniny otevřené už od devíti hodin ráno. Soutěž reaguje na letošní stoleté výročí narození Václava Čtvrtka. Děti tak budou v soutěži prokazovat znalost jeho díla. Budou třeba přiřazovat ilustrace ke knihám,“ uvedla pracovnice knihovny Zdeňka Adlerová.

Kromě toho knihovna připravila ještě jednodenní akce, které děti zaměstnají vždy na dvě hodiny, od desíti do dvanácti hodin dopoledne. „Říkali jsme si, že rodiče budou rádi, když se děti přes dopoledne někde zabaví,“ usmála se Adlerová.

V pondělí tak budou děti kreslit, v úterý luštit hádanky a ve středu drátkovat. „Stačí, když si děti s sebou přinesou předmět, který chtějí odrátkovat, třeba hrníček,“ podotkla Adlerová. Ve čtvrtek čeká děti akce s názvem Zima, teplo, přihořívá, ve které se budou učit hledat oblíbené knížky v katalogu knihovny i přímo v policích. Pátek bude věnovaný Zdeňku Svěrákovi a jeho dílu pro děti.

Od pondělí do čtvrtka si různé akce pro děti přichystal také Dům dětí a mládeže Vyškov. „Rádi bychom něco připravili i na pátek, ale bohužel na to nemáme dost lidí a z provozních důvodů to nezvládneme,“ vysvětlila pracovnice Domu dětí a mládeže Ivana Wagnerová.

Akce jsou v podstatě součástí příměstského tábora. „Děti se mohly přihlašovat buď na celý týden, nebo jen na jednotlivé dny, které nabízí pokaždé něco jiného. Chtěli jsme tak co nejvíc vyjít vstříc rodičům, aby si ten týden mohli naplánovat,“ řekla Wagnerová.

Zájem o příměstský tábor byl velký, přihlásilo se pětadvacet dětí. „To je skoro plný stav, takže jsme spokojení. Každý den bude rozdělený na akce dopolední a odpolední, vždycky to budou hry a různé výtvarné činnosti,“ podotkla Wagnerová.

Pracovníci Domu dětí a mládeže počítají i s nepřízní počasí. „Většina programu bude uvnitř, pod střechou, ale máme naplánované i venkovní hry. Samozřejmě záleží na počasí, pokud bude pršet nebo bude zima, tak se nic neděje, protože máme v záloze i varianty pro deštivé dny,“ usmála se Wagnerová.

V pondělí se tak děti můžou těšit na doslova příšerný den. Dopoledne je totiž čeká hon na příšery, odpoledne si strašidla budou přímo vyrábět z různých materiálů. V úterý si vyzkouší jarní pečení a výrobu čokolády, ve středu různé společenské hry a výrobu talismanů. Čtvrtek bude věnovaný hledání pokladu a odpoledne se děti budou učit na dopravním hřišti, jak se správně chovat v provozu.