Vyškovští policisté řeší případy dětských krádeží v obchodech často. Potvrdila to vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany Městského úřadu ve Vyškově Ivana Zouharová.
Bohaté zkušenosti s malými zloději mají pracovníci obchodů. Mají v oblibě hlavně supermarkety. „Děti bohužel zkouší, jestli se jim krádež povede,“ informoval například vedoucí vyškovské prodejny Lidl Radek Geisberger.
Podle Zouharové děti kradou především ve vyškovské Hypernově. Manažeři velkých řetězců však odmítají o zkušenostech s nedospělými zloději mluvit. Zakazují jim to firemní předpisy.
V menších prodejnách jsou obchodníci sdílnější, ovšem pod podmínkou anonymity. „Když přijde parta dětí do prodejny, hned zpozorníme,“ řeklo nezávisle na sobě několik prodavaček. Děti prý zpravidla kradou ve skupince. Jeden se snaží prodávající zabavit a ostatní něco nepozorovaně vezmou. Kradou hlavně čokolády, tyčinky, ale i dražší věci.
Jsou mezi nimi jednotlivci, kteří se pokusí něco sebrat cestou do školy.
Ale jsou i bandy starších a ti už bývají sehraní. Dokonce si umí vyhlédnout dobu, kdy je v prodejně víc lidí. Odlákají ostrahu a zkouší štěstí. „Jednou jsme chytli čtrnáctileté kluky. V kapsách měli čokolády asi za šest stovek,“ řekl vedoucí jedné vyškovské prodejny, který si nepřál zveřejnit jméno.
Nedávno přistihli při krádeži menší děti v jednom obchodě na vyškovském náměstí. Chlapec si strkal hračku do kapsy. „Měli jsme to i natočené na bezpečnostní kameře. Když jsme se ho zeptali, proč nezaplatil, vyndal hračku z kapsy. Řekl, že si ji jenom půjčil,“ vyprávěla vedoucí prodejny Nguyen Thi Nhung.
S podobným klidem prý reagují přistižení hříšníci často. Často jsou navíc ještě drzí. Výjimkou není, že zapírají a dušují se, že nic neprovedli. Často dokonce tvrdí, že je prodavači obviňují neprávem.
O nápravu dětských zlodějů se pokouší Pedagogicko psychologická poradna Vyškov. „Mladší děti neznají cenu peněz. Stačí jim vysvětlit, že udělaly špatnou věc. Nechají si domluvit. A případy krádeží se pak už neopakují,“ tvrdí pracovnice poradny Naděžda Čermáková.
Zároveň ale dodává, že šance na nápravu bývá mizivá u dětí, které mají špatný vzor v rodičích.
Lea Navrátilová