Právě na to Prokopová spoléhá. „Nijak zvlášť na zaměření netrvám. Dcera už byla jak na výtvarném, tak například přírodovědném. Baví ji skoro všechno a navíc si užívá, že tráví čas s vrstevníky," zmínila Prokopová.

Využít může například nabídky rousínovského spolku Malé korálky. To už má sice na pracovišti ve Slavkově u Brna zcela plno, v Rousínově je však situace pro rodiče příznivější. „Do všech vypsaných táborů jsme ještě schopní děti přijmout. Nejvíc volných míst máme v cyklistických, které se konají na začátku července a na konci srpna," přiblížila předsedkyně spolku Blanka Králíková.

Kromě příměstských táborů pro školou povinné spolek myslí i na nejmenší. Jako letošní novinku spouští i tábory pro děti do pěti let. „Pro rodiče by mohly být atraktivní, protože hodně školek se na léto zavírá nebo omezuje provoz. Příměstské tábory pro školáky jsou všude, pro děti z mateřinek ne," vysvětlila Králíková. Mluví ze zkušeností. Školka, kterou spolek provozuje v rousínovských Slavíkovicích, už na léto nemá ani jedno volné místo. „Zájem o ni je stále tak velký, že jsme si říkali, že vyzkoušíme i příměstský tábor. A ten už se plní," sdělila.

Příměstská školka bude v běhu po pět týdnů. Králíková totiž předpokládá, že v prvním červencovém týdnu budou rodiče doma, využijí svátků k dovoleným. A poslední týden v srpnu už se zase chystají do školky.

Výběr příměstských táborů na Vyškovsku.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Co se týká programu, ten budou mít děti podobný jako ve školce. Spolek však nezapomene ani na prázdninové zpestření. „Každý týden se zaměříme na jedno téma. Všechna pak zveřejníme na začátku července. Ale myslím, že na rozdíl od dětí, co už chodí do školy a nějaké téma je láká, rodiče v případě těch menších bude zajímat zejména termín, kdy se bude konat," je přesvědčená Králíková.

V Rousínově nabízí dva termíny příměstských táborů také místní R-klub. A v obou mají ještě volno. „Hodně času trávíme v přírodě, chodíme třeba na rozhledny a pořádáme výpravy do lesa. Chodíme také na zámky. Nejde ale o klasické prohlídkové trasy. Tam, kde nám to umožní, se vydáváme do běžně nepřístupných prostor. Děti baví například tajné chodby. Většinou nám počasí vychází. V nepříznivém pak využijeme například klubovnu v Rousínově nebo v Královopolských Vážanech," popsala vedoucí akcí Lenka Popelková s tím, že tábory jsou vhodné od šesti let. „Jako maximální věk bych viděla zhruba dvanáct let. Letos se mi hlásí i pětileté děti, nemám problém je vzít," vzkázala.

Také ve Vyškově je nabídka příměstských táborů pestrá. Především se o ni stará Středisko volného času Maják, které ji má nejobsáhlejší. A zatímco v Majáku rodiče ještě mají z čeho vybírat, sdružení Piafa ve Vyškově, které přijímá jak zdravé děti, tak i ty se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, už má měsíce obsazeno. „Plno je už zhruba od ledna. A to přesto, že máme víc termínů než loni. Zájemcům proto doporučuji myslet na příměstský pobyt co nejdřív," podotkla ředitelka Piafy Jana Podrápská.