Po přečtení knihy stačí vyplnit test na webových stránkách projektu. Úspěšní řešitelé získají virtuálních padesát korun. Těmi pak přispějí na jeden z několika projektů, který si zvolí. Třeba žlutému kuřeti z Pomozte dětem nebo prostřednictvím svazu knihovníků i vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka.

Svaz knihovníků je totiž žadatelem na projekt s názvem Už jsem čtenář Knížka pro prvňáčka. „Děláme akce pro žáky z prvních tříd, pro které máme připravená dvě setkání. Při prvním se seznámí, jak to vlastně v knihovně chodí, kde najdou jaké knížky. Seznamujeme je i se spisovateli a ilustrátory. Při druhém je pak čeká pasování na čtenáře. Za odměnu dostanou malou knížku," popsala pracovnice knihovny Zdeňka Adlerová.

Do projektu je už řadu let zapojena i Městská knihovna v Blansku. „Také ho využíváme při pasování prvňáčků na čtenáře. Díky němu pro malé čtenáře výhodně získáme knížky," přiblížil ředitel knihovny Pavel Přikryl.

Peníze, které svaz knihovníků při aktuální sbírce vybere, využije na tisk nových knížek pro žáčky, kteří do školy nastoupí v září. „Publikace jsou vždy specifické tím, že jsou napsané a ilustrované pouze pro prvňáčky v daném školním roce a nedají se nikde koupit. Například letos dostali knížku spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátorky Báry Buchalové Knihožrouti," nastínila vyškovská knihovnice.