„Učím na Základní škole Nádražní, která s orelským areálem, kde se akce odehrává, sousedí. Tam jsem se o ní dověděla. Jde o dobrou věc, takže jsem příliš neváhala, jestli se zúčastnit. S sebou jsem vzala i své dvě děti, obě závodí," uvádí například Vyškovanka Michaela Jakubová.

Nenajde se v podstatě nikdo, kdo přišel jen fandit sportujícím dětem, pro něž je trojboj složený z běhu přes překážky, klasického běhu a chůze určený. Je to vidět hned u vstupu. Průhledná pokladnička, do níž příchozí můžou vhazovat dobrovolné vstupné, je dlouho před startem klání z poloviny plná. „Syn chodí do Orlíku, o charitativní soutěži a proč ji orli pořádají, jsme tedy věděli dlouho dopředu. Samozřejmě chceme rodině pomoci," říká Kateřina Čapková z Vyškova.

Myšlenka uspořádat právě takový závod vzešla od trenérky atletického oddílu Orlík Anny Málkové. „Tehdy jsem ležela s Ondrou v nemocnici, když zavolala, a svůj nápad mi představila. Jsem jí za to moc vděčná a také všem, kteří nám pomohli a stále pomáhají. Zeptala jsem se Ondry, jestli proti tomu nic nemá. Jediné, co si přeje, je být zdravý. V žádném případě netouží po popularitě. Myšlenka se mu ale také líbila," vzpomíná maminka nemocného chlapce, která je také trenérkou oddílu, Vendula Dudová.

Přestože se Ondra právě potýká s komplikacemi po transplantaci kostní dřeně a nemůže sportovat, v areálu je také a událost dokumentuje jako fotograf. „Jeho stav se zhoršil loni, kdy si už vyžádal transplantaci kostní dřeně, a lékaři začali hledat v rodině nejvhodnějšího dárce. Tím byl jeho mladší bráška Jakub. Problémem byl váhový rozdíl mezi nimi, Kubíkovi, který měl pětadvacet kilo, museli odebrat množství dřeně na Ondrovu hmotnost, tedy na padesát. Ale dopadlo to dobře. Teď se však u Ondry objevily potransplantační potíže například s játry, ledvinami, rozjela se mu cukrovka," popisuje Dudová.

V době, kdy se nemoc znovu ozvala, jim stále volali známí a nabízeli pomoc v různých formách. „Všem jim moc děkuji," říká Dudová s tím, že spolupracují také s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek. Právě ta převzala nad závodem záštitu. „S rodinou Dudovou se známe dlouho: od doby, kdy se u Ondry nemoc objevila poprvé. Poskytujeme jim jak poradenství třeba v sociální oblasti, tak i různé věcné dary. Jako všem, se kterými spolupracujeme," zmiňuje ředitelka Krtka Irena Korvasová Čánská. Jakmile bude sečtený výtěžek z trojboje, předá ho nadace rodině. „To bude někdy v příštím týdnu," doplňuje ředitelka.

Podle maminky nemocného chlapce Ondra nepotřebuje žádné další materiální věci. Rodina chce peníze použít na společný pobyt. „Určitě půjde o něco ozdravného v přírodě. Tedy pokud to vyjde a vybere se tolik peněz, což mi přijde neuvěřitelné. Ondrův současný stav nám sice nedovolí, abychom někam vyrazili, ale počkáme, až se zotaví. V poslední době jsme si neužili moc společných chvil, kdy bychom ho viděli šťastného, usměvavého. Takže bychom to chtěli dohnat. Nyní je spíš uzavřený do sebe," poznamenává Dudová.

Dlouho před závěrem akce to vypadá, že se rodině přání splní. Prodaná jsou všechna trička, která organizace nechala speciálně pro Andělský trojboj vyrobit. Výtěžek z nich, stejně jako z dobrovolného vstupného a třeba nákupu keramických obrázků, které vytvořila trenérka Málková, poputují Ondrovi. Triček bylo padesát, což se při pohledu na sportoviště zdá opravdu žalostně málo. „Byla vyprodaná takřka okamžitě, obzvlášť ta dětská. Rozhodně jsme jich měli objednat víc," připouští starosta vyškovských orlů Jaromír Zbořil.

S návštěvností je ovšem spokojený. I zakladatelka závodu. „Přihlásilo se 121 sportovců, což jsem opravdu nečekala. Dorazili i vyškovští ragbisté. Myslela jsem, že přijdou jen členové Orlíku s rodiči a známí, takže jsem určitě velmi potěšená," hodnotí Málková. A jak připomíná Dudová, jde o první ročník charitativního závodu, jehož tradice byla právě založená. „Příští rok vybereme jiné dítě, které potřebuje pomoc," potvrzuje Zbořil.