Nicméně ti nejmenší můžou s rodiči přijít po celý víkend do křenovické keramické dílny. Koná se tam 9. jarní keramický salon s workshopem.

TOČENÍ A PAK JAZZ. Návštěvníci si můžou leccos zakoupit, ale zároveň i vyrobit. K dispozici budou kameninové hrnce na pečení chleba, konvice, hrnce na kvašenou zeleninu, polévkové a salátové misky. „A pochopitelně i dekorativní keramika. Nejrůznější zahradní svítilny, květináče nebo krmítka. V sobotu od desíti do čtyř hodin si pak zájemci můžou vyzkoušet točení na keramickém kruhu. Nachystám jim zároveň hrníčky, na které budou malovat nebo glazovat. Používat budeme glazuru, která zabrání prosakování vody do keramiky. Nicméně na místě je s celým procesem seznámím," ujistila organizátorka setkání Drahomíra Svobodová s tím, že bude mít nachytané dva keramické kruhy. Jeden pro děti, druhý pro jejich rodiče.

Vyzkoušet si budou moct také modelování. „Ve čtyři hodiny pak přítomné potěší skupina Domácí žvýkání z Mikulova. Zahraje jazz. A doufám, že bude panovat pěkné počasí. Všechny děti, ač máme venku postavený altán, se totiž do dílny nevejdou," přála si Svobodová.

DIVADLO PRO KRISTÝNKU. Malé zájemce o víkendu potěší i divadelníci. Nejprve v sobotu od dvou hodin zahraje ve vyškovském Sokolském domě Divadlo D5 představení nazvané Čtyřlístek v pohádce. O hodinu později vypukne v Komořanech pohádka Sněhurka a devět trpaslíků.

Ta však bude mít mnohem zásadnější význam. Výtěžek setkání totiž pomůže k nákupu polohovací židle pro nemocnou devítiletou dívku. „Pohádku sehrají děti z dramatického kroužku při Základní škole v Komořanech. Pečlivě se připravovaly a pomůžou tím handicapované Kristýnce, která byla jejich spolužačkou tehdy, když společně chodily do komořanské mateřinky," přiblížila vedoucí kroužku Irena Bílá.

Akci Divadlo pro Kristýnku podpoří také operní pěvkyně a rodačka z Vyškova Magda Honzáková. „Zazpívá píseň z muzikálu Kočky nazvanou Vzpomínky. Je o naději, tak se tím i do našeho programu hodí. Pak bude následovat asi půlhodinové představení," řekla učitelka.

To, že akce startuje jen pár minut před sobotním hokejovým semifinálovým bojem, ji mrzí. „Ale nedokážu s tím nic udělat. Očekáváme asi sto padesát lidí, vedle kulturního domu je hospoda, tak snad lidé přijdou, dvě třetiny pak stihnou," usmála se Bílá.

Divadlo se bude hrát také v Drnovicích, i když už pro starší ročníky. Osvětová beseda Drnovice představí v sedm večer muzikál Jedna noc na Karlštejně.

HMYZ HO LÁKÁ. Děti naopak určitě uvítají i start výstavy Motýli jižní Moravy, která bude k vidění v první české Papouščí zoologické zahradě v Bošovicích. Přístupná bude až do konce června v Centru ekologické výchovy. „Slavnostní zahájení expozice jsme naplánovali na sobotní druhou hodinu. Její součástí budou exponáty začínajícího mladého entomologa Davida Pařila z Brna, který navštěvuje teprve první třídu na základní škole," lákala ředitelka zahrady Hana Škrháková Pádková. Připomněla, že papouščí atrakce je otevřená denně od 10 do 18 hodin.

LOUČENÍ, ALE S VÝKLADEM. Derniéru výstavy Lego, svět kostiček pak na neděli plánují na zámku ve Slavkově u Brna. Připravili k ní blok přednášek i workshop. V Rubensově sále památky je start naplánovaný na poledne. „Návštěvníci absolvují přednáškový cyklus autora výstavy Petra Šimra nebo se seznámí s postupy, jak si co nejsnáze postavit model pouze z jedné stavebnice Lego. Přednáškový cyklus počítá nejprve s krátkým představením projektu, následovat bude fotogalerie výtvorů a výukový seminář o základech virtuálního 2D a 3D návrhu," vyjmenovala za zámek Hana Partyková.