Sobota bude ve Vyškově patřit tanci. Posádkový dům se rozezní klapotem vysokých podpatků už v devět hodin ráno. „Bude to už osmnáctý ročník taneční soutěže, tentokrát s názvem Vyškov 2011,“ uvedl Lubomír Sedlák z Taneční školy H+L, která soutěž pořádá.

Bojovat o co nejlepší umístění budou tanečníci od devíti hodin ráno až do sedmi hodin večer. „Zúčastní se řada domácích, ale i zahraničních tanečních párů v dětských, juniorských a dospělých věkových kategoriích. Soutěží bude celkem sedmnáct,“ podotkl Sedlák.

Barevné a taneční hýření vyvrcholí předáním cen. „Pro vítěze jednotlivých tříd a kategorií je i letos připravena sada pohárů a medailí, které jim budou i v letech následujících připomínat jejich úspěchy na vyškovském tanečním parketu,“ dodal Sedlák.

Ani lidé, a to zejména děti, které tanci zrovna neholdují, nepřijdou v sobotu ve Vyškově zkrátka. Zoopark totiž pořádá oslavy Dne Země. „Jako každý rok to pojímáme jako oslavy toho, že má naše planeta svátek. Začínáme ve tři hodiny odpoledne pohádkou, kterou nám sehraje divadlo Malá scéna Zlín,“ uvedla organizátorka Hana Vymazalová.

Pro zvídavé

Pohádka do dlaně, jak se představení jmenuje, vypráví o koloběhu vody v přírodě. „Vybrali jsme tuto pohádku, protože její téma má souvislost s oslavami Dne Země. Děti se při ní zábavnou formou dozvědí o tom, jak se voda z rybníků a řek vypařuje, putuje po nebi ve formě mraků a pak zase prší na zem,“ vysvětlila Vymazalová.

Po pohádce čeká děti devět stanovišť se spoustou her. „U toho nám pomáhají žáci ze Základní školy Nádražní 5. Děti se na stanovištích dozvědí například jak třídit odpad, ale také si vyrobí třeba strašidýlka z odpadových materiálů, abychom jim ukázali také jiné využití odpadu než jen třídění. Pro starší děti máme zase nachystané různé kvízy,“ dodala organizátorka. Nakonec děti čeká opékání špekáčků.

Na špekáčky se můžou těšit také lidé z Nemotic. V neděli tam totiž vedení obce pořádá takzvaný Běh o velikonočního beránka. Akce začíná ve dvě hodiny odpoledne a je spojená právě s opékáním špekáčků.

Také v Kozlanech budou v neděli slavit Velikonoce trochu netradičně. Místní divadelní kroužek totiž od tří hodin odpoledne pořádá Setkání pod Skořápkovníkem.

Občerstvení připraveno

Na programu akce bude velikonoční pozdrav od dětí, veselé chvilky nad učením, Stréček Cásek, Dospělí v pohádkách a lidové zpěvy s harmonikou. Pro všechny je připraveno občerstvení, na děti čeká překvapení. V případě, že počasí nebude mít velikonoční náladu a obloha se zatáhne a přinese déšť, přesune se celá akce pod střechu obecního sálu.

Mnohem smutnější neděli budou mít lidé z Ivanovic na Hané. Při zádušní mši si totiž vzpomenou na bývalého místostarostu Vojtěcha Baláše, který loni na podzim náhle zemřel. Baláš byl velmi oblíbený a jeho odchod lidi velmi zasáhl.

Mše začíná v neděli o půl desáté dopoledne. „Se souhlasem rodiny necháváme sloužit zádušní mši v kostele svatého Ferdinanda ve Chvalkovicích na Hané. Za účast na ní předem děkujeme,“ uvedl předseda osadního výboru ve Chvalkovicích na Hané Bohumil Čumpl.