Návštěvníci si prohlédnou planetárium a dozví se mnohé z historie. O té se dozvědí z úst odborníků nebo z brožury, kterou každý návštěvník dostane. Tahákem pro pozorovatele bude robotický zrcadlový dalekohled o čtyřiceticen­timetrovém průměru, který se do Marchanic přesunul z Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

V případě příznivého počasí budou lidé pozorovat také Slunce. Chybět nebude ani umělé planetárium. „Jedná se o softwarový program, který je schopný umožnit promítání z jakékoliv doby a místa. Takže lidé mohou pozorovat i třeba z izraelského Tel Avivu, Měsíce nebo Venuše,“ vysvětlil vyškovský starosta a hlavně vášnivý astronom Petr Hájek.

Pestrý program je připravený do šestnácté hodiny.

Jezdecký klub Procyon Letonice při příležitosti dne otevřených dveří nově budované klubovny uspořádá Den koní na počest svátku svatého Huberta. Návštěvníci rovněž od dnešní desáté hodiny uvidí tři kategorie jezdeckých stylů v podání mladých členek klubu. Rodiče určitě uvítají možnost posadit své ratolesti na koňský hřbet.

Zahájení Hubertovy jízdy je naplánované na půl dvanáctou. Jezdci pak budou muset opustit oře při norování lišky, které se uskuteční po druhé hodině odpolední. „Pro ty, které už koně přestanou bavit, jsou připravené hry, lezecká stěna či vyhlídková věž,“ doplnila výčet Dne koní hlavní organizátorka Ivana Hofmanová.

V rychlém tempu naložil slavkovský divadelní soubor Simsala Bim s hrou Nicky. Od premiéry, která se konala na začátku října, stihl odehrát hned čtyři reprízy. „Máme věrné slavkovské publikum, které je na nás zvyklé,“ vysvětlil dramaturg souboru Simsala Bim Adam Šimoník.

Divadelní kus

Hra o ďábelské nenávisti a božském odpuštění je zasazená do padesátých let a odehrává se ve Spojených státech. Konkrétně v proslulých částech New Yorku Bronxu a Harlemu. Mladý vůdce gangu Nicky vlivem okolí zanevře na celý svět a je zmítán nenávistí. Z bezvýchodné situace se dostane shodou okolností. „Scénář podle novel Davida Wilkersona upravil Vojtěch Lstibůrek, kolegyně Magda Melicharová se chopila režie,“ upřesnil Šimoník.

Pátá repríza i derniéra hry se uskuteční o tomto víkendu. První představení odehrají slavkovští Simsala Bim dnes o šesté hodině večerní, derniéru Nickyho odehrají zítra ve čtyři odpoledne na slavkovské faře.