„Doma jich mám asi osmdesát, ale výstava je z kapacitních důvodů nemůže představit zdaleka všechny. Jde pouze o průřez. Rozhodl jsem se ukázat část své sbírky, když jsem si uvědomil prostřednictvím své malé vnučky, že dnešní děti nemají tušení, jak rozhlasové a televizní vysílání začínalo," objasňuje Skokan.

Na své výstavě chce dětem také přiblížit, že to není příliš dávno, kdy existoval pouze jeden televizní program. A že tatínci nejednou museli vylézt na střechu a otáčet anténou tak dlouho, dokud nenašli polohu, ve které byl nejlepší obraz. „Nezažily ani období, kdy televize vysílala pouze černobíle," připomíná sběratel.

A už vůbec podle něj nemají potuchu, jak vypadala první rádia a televize, jak fungovala nebo jak si chlapci vyráběli takzvané krystalky. „To byly přijímače, se kterými začínal každý radioamatér. Dnes už pomalu nikdo neví, jak vypadaly. Také proto jsou teď v knihovně k vidění," zmiňuje muž, který přístroje sbírá desítky let a má je uschované doma.

Na několika policích návštěvníci spatří rádia i televize různých velikostí, i takzvané kabelkové a kapesní přijímače. A většina z nich je funkční. „Protože jsem elektrikář, baví mě je opravovat. Ale na výstavě je nemůžu pouštět. Knihovna je místem s větším rizikem vzniku požáru," vysvětluje Skokan.

Nabízí i výklad

Zájemcům poskytne i odborný výklad, v němž například připomene, že naše země byla druhá po Velké Británii, kde se začalo vysílat. Ale je potřeba se dopředu objednat. „Expozice bude otevřená do konce června současně s provozní dobou knihovny. Ale je možné dohodnout si i jiný termín. Rodiče s dětmi, školy i další zájemci se můžou hlásit na čísle 517 383 756," vyzývá letonický starosta, který se rozhodl představit část své sbírky k příležitosti 90. výročí zahájení vysílání rozhlasu a šedesáti let televize u nás.