Třeba vyškovský zoopark zve dnes na Zemákovó póť. „Akce začne o půl třetí odpoledne a potrvá, dokud všichni neodejdou. Lidé budou mít možnost ochutnat pokrmy z brambor, děti si na dvorku můžou upéct placky, vyzkoušet si mlácení obilí cepy a také například bramborovými tiskátky, které budou fungovat jako dopisní známky, orazítkovat korespondenční lístek," lákala pracovnice Zooparku Vyškov Hana Vymazalová.

Na něj pak podle ní můžou napsat vzkaz, adresu a zaměstnanci zahrady dopis v pondělí zanesou na poštu. Chybět nebudou ani tradiční nápoje, a to burčák nebo jablečný mošt. Navíc ten, kdo v soutěži Miss brambora zvítězí v tipovací soutěži, vyhraje lahev jednoho z uvedených ovocných moků.

Další akce, která hýbe Vyškovem už od včerejška, je šestnáctý ročník Tuning Motor Párty Vyškov. Účastníci se můžou těšit na nablýskaná auta, která se představí v přehlídce a také na bohatý doprovodný program. Vystoupí kaskadér na motorce Pavel Vik, chybět nebude ukázka jízdy na čtyřkolkách, paintball, pro zájemce bude k dispozici bungee trampolína, pro děti zase nafukovací hrad. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít proletět nad Vyškovskem.

Kdo zamíří do Slavkova u Brna, nebude se nudit už od dnešního rána. Od devíti hodin se v tamním zámeckém parku koná Václavský jarmark doplněný čtvrtým ročníkem zámeckých burčákových slavností. „V jedenáct a čtrnáct hodin také vystoupí sokolník z rakouského Rosenburgu. S renesančním zámkem, který je chloubou města, jsme navázali spolupráci vloni. Atrakcí každé návštěvy je přehlídka letu dravých ptáků, kde je možné vidět sokoly a orly včetně obrovského orla kamčatského, sovy i nádherného supa bělohlavého. Část svého umění sokolník předvede právě v naší zámecké zahradě," upřesnila Šárka Hálová ze Zámku Slavkov – Austerlitz.

Na slavkovském fotbalovém stadionu v areálu restaurace U Dvou kapříků se zase bude konat už pátý ročník Gulasch open, tedy soutěže amatérských družstev ve vaření kotlíkového guláše.

Svá lákadla mají také vesnice Vyškovska. Například Letoničtí dnes zvou na Letoňské zelíčko, akci, kde účastníci můžou ochutnat speciality připravené místními ženami. V Holubicích se uskuteční Svatováclavské hody s celovíkendovým programem, který začal už včera. Tradiční hody budou mít ve Švábenicích, zahájí je dnešní taneční zábava, a to v osm večer.

A přijdou si na své i milovníci tvrdší hudby, kteří dnes zamíří do Vážan u Vyškova. Koná se tam další ročník hudebního festivalu, dřív známém pod názvem KotelnaFest, nyní Žán z Vážan Fest. Nové pojmenování dostal po smrti jednoho z hlavních organizátorů Jana Usnula. Letošní ročník nabídne například kapely Blue Effect nebo UDG.

První koncert začne ve dvě hodiny odpoledne, areál bude fanouškům přístupný o hodinu dřív. „Kromě už zmiňovaných známých kapel program vyplní také vystoupení neméně známého zpěváka Pepy Nose nebo uskupení Lidoop. Chybět nebude ani domácí Cock-Tail, ve kterých bratr hrával," vyjmenoval kapely organizátor vážanského festivalu Břetislav Usnul, bratr zemřelého Jana.