Velké podzimní Dýňobraní čeká například v sobotu odpoledne Drysice. „Akci, která začíná dvě hodiny po poledni, pořádá sdružení Bystré lišky při Tělocvičné jednotě Sokol,” uvedla starostka Drysic Iva Marková.

Zváni jsou všichni, kdo chtějí ochutnat dýňová jídla, vyřezat si vlastní strašidlo nebo si prostě jen užít příjemné odpoledne. „Návštěvníci se můžou těšit na tradiční dýňovou polévku, ale také na jehněčí guláš a karbanátky nebo na hanácké koláčky a kozí sýry. Chybět nebude ani svařák, který ochrání před případnou nepřízní počasí,” vyjmenovala starostka.

Kromě vyřezávání strašidelných obličejů do dýní se návštěvníci můžou zabavit i spoustou dalších atrakcí. „Lidé uvidí různá řemesla, jako třeba kořenáře, odlévání cínu, tesařinu nebo pletení košíků. Vojtěch Molek předvede ukázky práce s pasteveckými psy,” dodala Marková.

Modely letadel

Kdo raději stráví sobotu pod střechou, může se vypravit do Křenovic. Koná se tam totiž další ročník modelářské výstavy O zlatý křen. Výstava nejrůznějších modelů počínaje letadly a konče třeba papírovými stavbami je přístupná od deseti hodin ráno do šesti hodin večer.

Pod střechou v sobotu můžou zůstat i lidé, kteří dávají před modely přednost hudbě. Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne rozezní hlasy zpěváků Vyškovského smíšeného pěveckého sboru. Na takzvaném dušičkovém koncertě zazní soubor skladeb známého skladatele Wolfganga Amadea Mozarta Requiem.

Kdo chce dopřát příjemné odpoledne svým dětem, může se s nimi v neděli vypravit do Pustiměře. Mateřské centrum Stonožka tam pořádá tradiční lampionový průvod spojený s uspáváním zvířátek. „Zúčastnit se můžou lidé z Pustiměře i okolních obcí, pokud budou chtít. Akce je určená dětem všeho věku,” uvedla předsedkyně mateřského centra Pavlína Rozehnalová.

Děti se sejdou o půl páté odpoledne za hasičskou zbrojnicí. „Nachystané máme různé soutěže a hry. Při průvodu budou děti potkávat postavy převlečené za čtyři roční období, které je budou zkoušet ze znalosti básniček o zvířátkách,” popsala program Rozehnalová.

Uspávat budou děti medvěda, veverku a broučky. „Všechna zvířátka uspí Zima mávnutím kouzelného proutku. Pro děti jsou potom nachystané drobné sladkosti,” dodala Rozehnalová.

Ochutnávka štrúdlů

Kdo před lampiony dává přednost tradiční chuti a barvám podzimu, může si tento víkend vybrat hned z několika zahrádkářských výstav. V Letonicích, Krásensku a Holubicích začínají výstavy už v sobotu a pokračují až do neděle. Lidé na nich představí to nejlepší, co se jim za letošní podzim urodilo na zahrádkách a v sadech. V Krásensku je výstava spojená také s ochutnávkou tradičních jablečných štrúdlů.

V Drnovicích bude výstava ovoce a zeleniny v kulturním domě otevřená až v neděli. Porota bude vybírat nejlepší vzorek, který získá skleněné jablko. Další vzorky umístěné na předních místech získají různé věcné ceny.