BESIP ji v pátek ve spolupráci s hasiči, vojáky, policií a městem pořádal už tradičně na Masarykově náměstí ve Vyškově. Oči mladých diváků směřují třeba k trenažéru, který dělá se zájemci přemety ve vzduchu. „Přijde mi to jako výborná věc vědět, jak se chovat, když uděláte s autem kotrmelec. I kdyby to mělo pomoct jen jednomu člověku při autonehodě, tak je to ku prospěchu věci,“ fascinuje třeba návštěvníka Přemysla Kasala.

Pozornost si vzápětí získávají studentky Střední školy zdravotnické v Dědicích, které na figuríně zájemcům ukazují, jak poskytnout první pomoc. „Některým to hodně jde. Jiní jsou na tom podstatně hůř. Nicméně děti to baví a dospělí to určitě vítají,“ myslí si třeba studentka školy Tereza Sibolovová, vedle níž kolegyně měří hodnotu krevního tlaku.

Vyškovanka Romana Kiliánová jenom přikyvuje. „Určitě je to přínosné. Spousta lidí neví, jak správně postupovat, tady si to mohou zkusit na živo,“ tvrdí Kiliánová.

Její malý synek Jakub právě vystoupil z policejního Volkswagenu Passat typicky modré metalízy. „Vojenská auta se mi nejvíc líbila,“ pokyvuje.

Stranou jsou k vidění i třeba vozidlo s vyhledávačem kradených aut, rychlé motorky, silné vojenské kamiony nebo laserový radar pro měření rychlosti. Návštěvníci zároveň mohli porovnat někdejší služební auto veřejné bezpečnosti se současnými policejními vozy. „No, nostalgie. Kdykoliv vidím tohle staré žlutobílé auto, mám takové mrazení v zádech,“ vzpomíná Kasal.

Návštěvníci vyškovského bezpečnostního dne si mohli vyzkoušet nasadit i opilecké brýle, které ilustrují hodnotu dvou promile v krvi. Mezi kužely se prošla třeba učitelka mateřské školy ze Švábenic Lucie Vybíralová. „Je to hodně zvláštní si za střízlivého stavu zkusit, jak vypadá chůze při dvou promile. Nic jsem neviděla. Ještě teď se motám,“ říká po absolvování dráhy Vybíralová.

Děti na vlastní oči viděli i třeba ostrý zásah hasičů při dopravní nehodě. „Akce si získala za ty roky slušnou tradici. Probíhá vždycky na závěr školního roku. Školáci jsou z toho množství techniky a ukázek nadšení. A snad si i něco zapamatují,“ dodává na závěr mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.