V kulturním domě vítá příchozí děti motýl Emanuel, Maková panenka, včelky a další dětem dobře známé pohádkové postavy. Je sobota odpoledne a více než stovka dětí pod taktovkou spoluorganizátorů z vyškovského střediska volného času Maják se baví na karnevale. „Spolupracujeme se Střediskem volného času už potřetí. Letos nebylo předem dané žádné téma, ale jsme rádi jak to vypadá. Ohlasy od lidí jsou pozitivní," pochvaluje za pořadatele, kterým jsou město Ivanovice na Hané, pracovnice tamního úřadu Gabriela Hladká.

Spokojená je i s návštěvností. „Platí jen dospělí, momentálně jich je přes sto osmdesát. Dětí je napočítáno asi kolem sto sedmdesáti. Máme z toho radost,“ dodává Hladká.V sále se prohání masky různého druhu. Kromě princezen jsou k vidění, rytíři, hasič, pes, superhrdinové nebo například Harry Potter i se svoji kouzelnou hůlkou. Fantazii v kostýmech se meze nekladou. Každý může přijít v tom, v čem se cítí nejlépe.

Do Ivanovic na Hané vyrazila už potřetí Lenka Štěpánková z Vyškova s dcerou a synem. Na maškarním má ráda především atmosféru, kterou nikde jinde nezažila. „Vracíme se pravidelně je to jeden z nejlepších maškarních kam jezdíme. Děti se ptaly už dlouho dopředu kdy pojedeme,“ říká se smíchem Štěpánková.

Každý rok se snaží vymyslet pro dceru i syna co nejlepší kostýmy, ale ti už si prosazují svou. „Dcera chtěla jít za princeznu z Ledového království a syn momentálně miluje Batmana, takže letos byla volba jasná. Jsem ráda, že jsou spokojení a baví se,“ komentuje žena a hned se i s dalšími rodiči zapojuje do tancování, tak aby v tom děti nebyly samotné.Taneční čísla končí, je čas na další soutěž, do které se mají zapojit všechny děti, které na akci jsou. Motýl Emanuel společně s Makovou panenkou natáhnou přes taneční parket provaz. Ten budou nejdříve držet vysoko a postupně budou jeho výšku snižovat. Úkol pro děti je jednoduchý. Všichni společně musí přejít na jednu stranu a z té se vrátit zase zpět.

Když se z mikrofonu ozve start, skupina se vydává na druhou stranu, a to ještě několikrát opakují až do doby, než je čeká nejtěžší úkol, proplazit se pod provazem, který je jen pár centimetrů nad zemí.

Toho se, ale nebojí sedmiletý Matěj, který přijel z rodiči z Vyškova. Odvaha mu neschází, protože je převlečený za Spidermana. „Je to sranda, už se těším až se teď budeme muset plazit, a já vím, že to dokážu a budu na druhé straně první,“ říká malý chlapec, na kterého dohlíží jeho otec Martin Doseděl.

Ten je na maškarním letos podruhé. „Máme tady rodinu, ale ne vždy se nám podařilo dostat se. Syn je rád, že se může převléct za superhrdinu a pořádně se vyřádit,“ přibližuje Doseděl, který si pochvaluje atmosféru karnevalu.

„Vyrůstal jsem tady, takže potkám spoustu známých a zatím, co se děti vyřádí, tak my si popovídáme,“ dodává.

Soutěž je u konce. Vítězem jsou všechny děti, které se dostaly na druhou stranu. Za odměnu dostanou lízátko. Světla v sále zhasínají, rozeznívá se hudba a všichni jdou společně na taneční parket tančit známou Makarenu.

Dětský karneval v Ivanovicích na Hané, který startuje sezónů maškarních pro děti na Vyškovsku, se opět setkal s úspěchem.