Někde nejsou vůbec, jinde je jich jako šafránu. A tak mnohým dětem nezbývá než hrát si třeba i na silnici. Dětská hřiště v městech Vyškovska opravdu chybí. Alespoň jsou o tom přesvědčení někteří obyvatelé.

„Hlídávám svoje tři neteře. Na Hraničkách děti mají jenom pískoviště, houpačku a hrazdu. Myslím, že by tam klidně mohlo být tak velké hřiště jako třeba v Tyršově ulici. Chodí si tam hrát hodně dětí a prostor je pro ně malý,“ řekla třeba Petra Hrdová z Vyškova.

Vyškovská radnice ovšem vzkazuje, že minimálně letos počet dětských hřišť neplánuje rozšířit. „Máme vyčleněné peníze pouze na běžnou údržbu a doplňování vybavení,“ potvrdil vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.

Nejmenší Vyškované a jejich rodiče se tedy prozatím musí spokojit se sedmi moderními hřišti, která podle Kolaříka splňují bezpečnostní i hygienické normy. Najdou je na Palánku, v ulici A.B. Svojsíka, v Tyršově, Sochorově, Dukelské a Lípové ulici a také na sídlišti Víta Nejedlého.

O něco lépe na tom jsou děti z Rousínova. Ty mají k dispozici hned osm hřišť, z toho čtyři zbrusu nová. „Tři z nich jsme vybudovali díky penězům z ministerstva pro místní rozvoj a pomoci obyvatel. Každé stálo víc než milion korun,“ informovala tajemnice rousínovské radnice Ludmila Havlíčková.

Poté, co inspektor odhalil a radnice odstranila nebezpečné prvky na dalších čtyřech starších sportovištích, můžou je děti taky využívat. „Letos ještě vznikne nové hřiště na místě starého v Čechyni. Výhledově plánujeme rekonstrukci starších hřišť v závislosti na získání dotací,“ doplnila tajemnice.

V ostatních městech Vyškovska mají děti vesměs smůlu. Hřišť je buď málo, v horším případě tam není ani jedno. To je případ Ivanovic na Hané. Situace se však zřejmě změní. „Momentálně připravujeme dětské hřiště pro mateřské centrum Rarášek. Vzniká za budovou základní umělecké školy. Prozatím je tam jenom skluzavka a jedna prolézačka. Přibudou ale další atrakce. Postavíme i zázemí se sociálním zařízením pro maminky,“ řekl tajemník ivanovického městského úřadu Jan Kovář.
Hřiště by mělo začít sloužit ještě letos. Ale dotace z EU zatím nejsou stoprocentně jisté. „Záleží na tom, jestli se podaří získat dvou a půl milionový grant. Příspěvek města bude dělat asi sto padesát tisíc,“ dodal Kovář.

Ivanovičtí radní si nedostatek herních možností pro děti uvědomují, a proto plánují v příštím roce postavit vedle fotbalového areálu víceúčelové hřiště.

Jedno nové hřiště plánuje vybudovat podle vedoucí bučovického odboru vnitřních věcí Marie Koudelková také tamní radnice. Zatím se děti z Bučovic můžou vydovádět jen na třech.

Stejně tak se ani ve Slavkově u Brna s dětskými hřišti zatím pytel neroztrhnul. Dělníci tam nedávno dokončili teprve třetí v areálu slavkovského stadionu. „Nechali jsme ho vybudovat s pomocí třísettisícové dotace od jedné firmy. Další mají obyvatelé v Litavské ulici a na sídlišti Zlatá hora,“ vyjmenoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Do žádných dalších hřišť podle něj radnice investovat nehodlá. Jedině, že by opět mohla využít nějakého grantu