Vzhledem k tomu, že ve Vyškově a okolních vesnicích má řidičák víc mužů než žen, poměr je přibližně osmnáct tisíc ku čtrnácti tisícům, jak uvedla vyškovská mluvčí Petra Bezdomniková, vedou i v případě bodové statistiky. Tam jsou však rozdíly markantnější. „Alespoň jeden bod má víc než dva a půl tisíce mužů, žen jen 419. Z celkového počtu 139 vybodovaných je mužů dokonce sto pětatřicet," vyčíslila Bezdomniková s tím, že mezi nejčastější bodované přestupky patří vysoká rychlost, nezapnuté bezpečnostní pásy a alkohol.

Podle lidí, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnost, má bodový systém stále svůj smysl, ačkoliv už pro řidiče není takovým strašákem, jak tomu bylo ze začátku.

Myslí si to například Vendula Kozlovská z Vyškova, která podle svých slov zatím o žádný bod nepřišla. „Snažím se jezdit opatrně. Myslím, že odebírání bodů za přestupky ze začátku hodně lidí vyděsilo. Vidina ztraceného řidičáku byla v té době omílaná ze všech stran. Někteří motoristé se už sice otrkali, ale myslím, že i takto na silnicích pomáhá," je přesvědčená Vyškovanka.

Odebrání řidičáku nemusí být definitivní. Po uplynutí doby, po kterou pro šoféry platí zákaz řízení, můžou požádat o vrácení oprávnění. Ve Vyškově se zatím pro tento krok letos rozhodlo třináct vybodovaných. „Kdo chce řidičský průkaz zpět, musí splnit zákonné podmínky. Musí se nechat přezkoušet z odborné způsobilosti, projít psychologickými testy u akreditovaného psychologa a také samozřejmě doložit posudek o zdravotní způsobilosti," upozornila Bezdomniková.

To ve Slavkově u Brna a vesnicích spadajících pod jeho správu letos dojezdili dva řidiči. Celkem má ve městě a okolních obcích řidičské oprávnění přes čtrnáct tisíc lidí. „Většího počtu přestupků se dopouštějí muži. Nejčastěji jde o rychlou jízdu v obci a nepoužívání bezpečnostních pásů," vyjmenovala mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Na nedodržování výše zmíněných povinností si dává pozor například Vyškovan Lukáš Matějíček, ne vždy ale, jak sám přiznává, byl ukázkovým řidičem. „Když jsem byl mladší, určitě jsem někdy jel nepřipoutaný. Před třemi lety se nám ale narodila dcera a od té doby jsem opravdu důsledný. Dokud nemá každý pasažér zapnutý pás, nikam nejedeme," řekl vyškovský motorista.

ZUZANA RICHTROVÁ