Skupina B. Braun, která ho vlastní, do úprav investovala bezmála sto milionů korun. „Všechno je zbrusu nové a moderní. Stát zůstaly v podstatě jen obvodové zdi," sdělil ředitel společnosti B. Braun Avitum Martin Kuncek.

Při stavebních pracích dělníci prodloužili obě křídla budovy a z půdy vzniklo nové patro. Kromě vzhledu dostaly všechny provozovny i zbrusu nové vybavení. „Dál je také dialýza vybavena nejmodernější úpravnou ultračisté vody a silnějším záložním zdrojem elektřiny," podotkla mluvčí podniku Lucie Kocourková.

Pro klienty střediska z okolí Slavkova bude nyní léčba opět mnohem dostupnější. Většina z nich totiž musí proceduru podstupovat třikrát týdně. „Dialyzované pacienty čekají větší a komfortnější prostory a několikanásobně stoupla celková kapacita Domova s úsměvem," informoval vedoucí lékař Aleš Hrubý.

Domov s úsměvem, který je určený pro zdravotně postižené, zvýšil počet lůžek na víc než třicet. „V době úprav pět pacientů strávilo rok v Uherském Brodě a do nových pokojů ve Slavkově se nastěhují v průběhu srpna," zmínila mluvčí.

V pokojích nechybí televize, lednička nebo také sociální zařízení. Lidé si budou moci podle Kocourkové přivézt i vlastní nábytek, pokud budou chtít. Pokoje mají sloužit především pro nemocné, které trápí ledviny. Ubytovat se v nich ale můžou i pacienti s cukrovkou, vysokým tlakem i třeba nádory. „Nepřetržitý provoz zařízení bude mít na starost celkem čtrnáct zdravotních sester. O služby je zájem už nyní. Lidé se ptají, a dokonce už začínají chodit první žádosti o umístění," sdělil Hrubý.

Kuncek pak ocenil vstřícné gesto vyškovské nemocnice, která po dobu rekonsktrukce zajistila dialýzu právě pro slavkovské pacienty. Plánuje i další spolupráci.

Chceme ve vyškovské nemocnici dál udržet dialyzační středisko i nefrologickou ambulanci. „Pro řadu pacientů by tento krok znamenal ušetření až poloviny času stráveného v sanitce. A to je opravdu velká pomoc," zdůraznil Kuncek.

Podle náměstkyně pro zdravotní péči ve vyškovské nemocnici Marie Pojezné přerušení provozu dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna a dočasný přesun pacientů do Vyškova organizace nijak zásadně nepocítila. „Lidé se normálně objednávali a nemůžu říct, že by se tvořily nějaké dlouhé fronty. V několika případech to bylo i ku prospěchu. Když jsme tady měli několik hospitalizovaných pacientů, kteří normálně jezdí na dialýzu do Slavkova, tak ji mohli dostat tady a nemuseli se převážet," vyzdvihla Pojezná.

Rekonstrukce slavkovského Lázeňského domu začala v březnu loňského roku. Práce měly být podle informací, které visely ještě letos v dubnu na jeho internetových stránkách, hotové do roka.

Ačkoliv trvaly o čtyři měsíce déle, podle skupiny B. Braun nešlo o zpoždění. Dvanáct měsíců byl podle mluvčí Kocourkové pouze hrubý odhad dokončení úprav objektu.