„Ve stávajícím územním plánu máme několik lokalit určených pro výstavbu, ale asi z osmdesáti procent je vlastní někdo jiný než obec. Ta má sice v majetku asi hektar a půl na straně pod vinohrady, ale to není pro stavbu úplně vhodná lokalita. Proto jsme obrátili pozornost na pozemek pod hřbitovem. Také se jedná asi o hektar a půl, nejde ovšem zatím o místo určené pro výstavbu," popsal situaci starosta Václav Matyáš.
Z toho důvodu zastupitelé odsouhlasili změnu územního plánu. K té se však ještě musí vyjádřit například slavkovský stavební odbor, takže v ideálním případě bude za rok lokalita papírově připravená.
Poměrně jasnou představu, co bude dál, už ale vedení obce má. „Máme hotovu studii, podle které může v místě vzniknout až pětadvacet parcel o velikost zhruba šest set až sedm set padesát metrů čtverečních. Správný hospodář by je nicméně před rozprodáním měl zasíťovat a to také chceme. Otázkou zůstává, jakým způsobem to zaplatíme," naznačil starosta.
Možností je víc, každopádně předpoklad je takový, že na prodeji pozemků vesnice vydělá. „Můžeme se bavit třeba o patnácti milionech korun. Z toho asi třetinu spolknou inženýrské sítě, ale zbytek budeme moct využít na investice do občanské vybavenosti: tedy chodníky, zeleň, místní komunikace," zdůraznil.
Vzhledem k tomu, že obec předpokládá příliv nových obyvatel a zejména mladých rodin, jedním z plánů je výměna oken a zateplení mateřské školy. Dočkat se může i nového dvora, který bude částečně zastřešený, takže děti půjdou ven, i když bude pršet.
Do kultury i sportu
Hoří i výměna podlahy v sokolovně, spolkne asi milion korun. Naproti tomu kulturní dům potřebuje vyměnit střechu. Investovat chce vedení obce i do fotbalového hřiště.
Podobný záměr jako ve Vážanech řeší také v Letonicích: ve hře je vznik 24 stavebních míst v lokalitě Horany. „V ulici U Hřiště už pět míst máme, takže dohromady by jich v obci bylo skoro třicet. Pokud jde o Horany, připravujeme projekt pro stavební povolení. Hotový bude asi za tři měsíce. Následně chceme žádat o dotace na zasíťování pozemků. V tomhle ohledu ale musíme ještě dořešit, jak na inženýrské sítě přispějí lidé, kteří už pozemek v místě vlastní," upřesnil starosta Jiří Skokan.
V souvislosti s tím, že na okraji obce vznikají nové domy, poukázal i na to, jak zástavba směrem ke středu stárne. „Trápí nás to. Domy nikdo z vlastníků nechce prodat, je to pro dotyčné rodinný majetek přecházející z generace na generaci. Málokdo se ale má k tomu, aby je nějak spravil, nebo úplně zdemoloval a postavil nové. Vedení obce tomu může pomoct maximálně tak, že slíbí přispět na demolici," nastínil starosta.
Územní plán chtějí kvůli výstavbě měnit i v Holubicích. Tam už jsou ale mnohem dál a poslední změna má místo pro výstavbu naopak ubrat. „Pátá změna už řeší pouze drobnosti. Zásadní rozšíření ploch určených pro výstavbu bylo už v roce 2006. Už v tom nechceme pokračovat, i proto, že obec nemá dostatek peněz na zajištění infrastruktury a zasíťování daných lokalit. Dohromady máme asi 19 hektarů plochy určených k výstavbě, poslední změnou jich však pět ubude. Z výsledných 14 je asi polovina zastavěná. Možnost zástavby na té druhé je limitovaná právě náklady na infrastrukturu," upozornil šéf úřadu Stanislav Přibyl.
O bydlení v Holubicích je velký zájem. Počet obyvatel tam překročil hranici jednoho tisíce. „Výhodou i nevýhodou Holubic je bezpochyby přilehlá dálnice," podotkl Přibyl.