Páreček triasových býložravců, který ovládá sedm druhů pohybů, nebezpeční masožravci i pohodlnější platba na pokladně. Už poosmé, přesto s drobnou komplikací. Otevření vyškovského dinoparku totiž překazilo počasí. Kvůli mrazům se otevření atrakce, která je součástí Zooparku Vyškov, odsouvá ze čtvrtka na sobotu.

„Jelikož jsou ve čtvrtek a v pátek jarní prázdniny, chtěli jsme dětem udělat radost a sezonu odstartovat právě ve čtvrtek. Kvůli mrazům však vzniká nebezpečí ohrožení robotických modelů způsobené ztuhlostí materiálů. Zároveň nemůžeme kvůli zamrznutí spustit vodovodní systém. Hrozilo by poškození vodovodního vedení na toaletách a v občerstveních," vysvětlil důvody Petr Bláha z oddělení marketingu a vzdělávání zooparku.

Zima v dinovláčku

Podle jeho slov by byla také nepříjemná přeprava dinovláčkem, který vyjíždí z areálu vyškovského zooparku. „Zřejmě bychom museli využít pouze náhradních autobusů," zmínil Bláha.

Osmá sezona bude přesto od soboty lákat hlavně na pár triasových býložravců, kteří obývali území dnešní Evropy před dvěma sty miliony lety. „Dvojice plateosaurů se bude líně potulovat pralesem. Samice se bude opírat o strom a ukusovat z něho poslední listy. Model, který bude návštěvníky vítat hned při vstupu do atrakce, je složitým zařízením ovládajícím sedm druhů pohybů," odtajnil největší lákadlo letošní sezony provozovatel vyškovské atrakce Jiří Machálek.

Na návštěvníky si počíhá i allosaurus, sedmimetrový model jednoho z nejnebezpeč­nějších druhohorních masožravců. „Připravili jsme také scénu matky ceratosaura, druhohorního nebezpečného masožravce s mláďaty," prozradil Machálek.

Matka segnosaura bránící své hnízdo bude hrát také důležitou roli ve scéně, ve které ji budou ohrožovat tři nebezpeční oviraptoři.

Na novinky však neláká jen dinopark, ale i jeho starší sourozenec. Vyškovský zoopark totiž dokončuje výstavbu nové expozice nutrií a především nahradil starý odbavovací pokladní systém. „Po osmi letech jsme vyměnili zastaralý software na pokladně. Tisk lístků je okamžitý, návštěvník ho následně pouze přiloží ke čtecí zóně u vstupní branky do zooparku. Očekáváme tím plynulejší a pohodlnější vstup do areálu," prozradila novinku zástupkyně ředitele Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Další změnou je také možnost bezhotovostní platby kartou. „Věříme, že to Vyškované i turisté ocení," doufala Nepeřená.

K možnosti se na pokladně atrakce ráda přihlásí třeba Markéta Neumannová. „Platba kartou je standard. Když do Vyškova přicestuje pětičlenná rodina, tak je pro ni využití bezhotovostní platby rozhodně lepší volbou. Ještě by ale mohli v zooparku kromě nepřehledného parkování zapřemýšlet nad cestičkami. Když je mokro, tvoří se někde docela nepříjemné bahno," poznamenala Neumannová.

Vstupné bude vyšší

V dubnu atrakce přivítá tři nové obyvatele. Z francouzské zoologické zahrady Champrepus přicestují tři klisny a mladý hřebeček osla poitouského, což jsou zástupci největšího plemene osla na světě.

V dubnu zůstane dinopark otevřený vždy pouze o víkendech, od soboty 11. května bude v provozu denně. „K víkendovému modelu se vrátíme až pak zase v říjnu. Sloučené vstupné do zooparku a dinoparku zůstává stejné jako loni. Ke změnám jsme ale přistoupili u vstupného do zooparku, které je na hlavní sezonu, tedy od května do září, navýšené u dospělých o dvacet korun a dětí do tří let o desetikorunu," oznámil zvýšení vstupného Bláha.