Hlavně děti se opět radují z jízdy dinovláčkem. Přitom vše nasvědčovalo tomu, že tato atrakce z Vyškova definitivně zmizí. Po problémech s licencí město dokonce uvažovalo, že soupravu prodá. Letos je vše jinak.

„Dostali jsme licenci od kraje. Můžeme proto jezdit po přesně určené trase. Tak doufáme, že už žádné problémy nebudou,“ řekl ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík.

Krajský úřad vydal povolení k provozu vláčku navzdory nesouhlasu vyškovského dopravního inspektorátu. „V našem odůvodnění je uvedeno, že souprava nesplňuje požadavky provozu na silnicích. Ke všemu má při zatáčení příliš velký akční rádius. Rovněž zvolená trasa je kvůli velkému provozu nevyhovující,“ objasnil mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

S tím ale Kachlík nesouhlasí. „Byli zde úředníci z kraje a nic špatného neshledali. Jinou trasu jsme nenašli. A dál se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekl Kachlík.

Krajský úřad ale podle Gryce nemusí brát vyjádření policie vážně. Dopravní inspektorát je jedním z řady úřadů, který se k provozu dinovláčku musí podle zákona vyjádřit. „Máme jen poradní hlas. Podle nás je ale chyba, že kraj licenci vydal,“ prohlásil mluvčí.

Na druhé straně ale podle něj krajský úřad neměl důvod, aby licenci nevydal. Tvrdí, že bylo všechno v souladu s předpisy. „V nich nikde není, že má žádost o vydání licence obsahovat upřesnění vozidla, které provozovatel bude používat“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jan Pavlíček.

Krajští úředníci proto při rozhodování o trase vláčku ke kvalitě soupravy nepřihlížejí. V zákoně stojí, ve kterých případech licenci nesmí krajský dopravní úřad udělit. „Že policie nesouhlasí s jejím udělením, pro nás není důvodem, abychom nevydali,“ uvedl Pavlíček. Provozovatel podle něj stejně musí při provozu splnit běžné povinnosti, které platí pro všechny účastníky silničního provozu.

Někteří návštěvníci jsou rádi, že souprava opět jezdí. „Po první jedeme vláčkem. Posledně jsme jeli autobusem. Teď je to lepší, ale zase tady není moc lidí, ale to je nejspíše tím, že je pondělí,“ pochvaloval si třeba Libor Hájek z Brna. Rovněž další jsou spokojení. „Jsme tady poprvé, ale líbí se nám to. Autobusem by to rozhodně nebylo ono,“ říká zase Jan Pavelka ze Zlína.