Ohrožování plynulosti dopravy a také bezpečnosti cestujících. To jsou hlavní důvody, proč se vyškovským policistům nelíbí, že dinovláček brázdí silnice, které vedou do Dinoparku v Marchanicích.

Přestože kraj udělil soupravě licenci, muži zákona proti jeho provozu stále protestují. „Ještě jsme ten dokument neviděli, krajský úřad nám ho nevydal. V podstatě proti dinovláčku nic nemáme. Jenom požadujeme, aby splňoval podmínky pro provoz na pozemních komunikacích a cestující v něm byli v bezpečí. Tím si zatím nejsme jistí,“ vysvětlil vyškovský policejní mluvčí Alois Gryc.

Ten navíc namítá, že dinovláček zpomaluje svou jízdou dopravu ve městě i mimo něj. Někteří řidiči mají tendenci vlak předjíždět. A tím se zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody. Tvrdí však, že policisté nejsou nepřátelé soupravy. Prý se budou snažit, aby neohrožovala provoz ani pasažéry.

Podle vedoucí vyškovského dopravního inspektorátu Dany Indrákové řidiči soupravy porušují zákon. Dinovláček totiž váží více než dvě tuny. A na jednom úseku stanovené trasy, v Cukrovarské ulici, byla značka zákazu vjezdu těžších vozidel, než jsou dvě tuny. Jenomže značení někdo odstranil.

Policisté na to upozornili ředitele Vyškovských služeb Davida Olejníčka. Ten podle Indrákové uvedl, že závadu odstraní, až mu to zadá příslušný odbor městského úřadu.

„Nevíme, kdo to udělal. Ale až se tam značka zase objeví a řidiči nebudou stanovené dopravní značení dodržovat, je naší povinností to řešit,“ naznačila Indráková. Motoristům by v tomto případě hrozila pokuta do dvou tisíc korun a jeden trestný bod.

Cílem policistů však podle Dany Indrákové není šikanovat řidiče a kazit tím radost pasažérů. Ještě doplnila, že o nevyhovující situaci policisté budou hovořit s krajem. Podle Gryce muži zákona chtějí, aby souprava neohrožovala bezpečnost.

Ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík uvedl, že pokud bude existovat nějaký rozumný důvod, proč dinovláček nevyhovuje silničnímu provozu, provozovatelé jsou připravení to změnit.

„Můžeme vláčky opatřit dveřmi. Ale na druhé straně ministerstvo dopravy jejich provoz povolilo a jezdí i v řadě evropských měst, takže problém to není,“ řekl Josef Kachlík.

Naopak majitel soupravy, plzeňská společnost West Media, nevidí k výhradám ze strany policie žádné důvody. Podle jejího ředitele Jiřího Machálka jezdí takové soupravy v řadě měst, ale jen ve Vyškově jsou s tím potíže.

„Nechápu, proč zrovna v tomto městě by dinovláček nemohl jezdit. Máme platnou technickou kontrolu a technický průkaz. Tím pro nás věc končí,“ řekl Machálek. Podle něj je jeho firma ochotná reagovat na závažné připomínky. „Nebráním se rozumné diskuzi, ale toto mi už připadá přehnané. Policii se už loni podařilo zabránit provozu soupravy. My jsme museli používat autobusy. To nás stálo spoustu peněz,“ uvedl Machálek.

Stejně tak ředitel odmítá výhrady vůči pomalé jízdě. „Takovou rychlostí jezdí i traktory. Ke všemu největší provoz soupravy je o víkendu a to je na silnicích klidnější provoz. Takže to zase tak nemůže vadit,“ namítl Machálek.