Aktuální dění mohou lidé komentovat a probírat třeba v Lysovicích. Chybí ale jediné – zájem. „Na webu máme bohužel jen jeden příspěvek. Diskuse je anonymní, zájem ze strany lidí není,“ vyjádřil se starosta Lysovic Zdeněk Gryc.

Pouhé čtyři příspěvky zdobí zase webové stránky Topolan. Navíc většinou jen pochvalně reagují na vzhled webu. Naopak bouřlivé diskuse jsou na stránkách Drnovic.

Krásenští zase přes diskusní fórum zvou na nejrůznější společenské akce nebo probírají aktuální problémy. „Kniha návštěv se nám osvědčila. Jsme rádi, že lidé diskutují a že se zajímají o dění v obci. Teď naposledy se třeba rozjela diskuse o posprejované zastávce, u níž bohužel neznáme viníka,“ uvedla starostka obce Hana Šíblová.

O to, aby se mezi náměty neobjevovaly příspěvky obsahující rasismus nebo vulgární výrazy, se stará správce sítě. „Naštěstí se něco takového stalo snad jen jednou. Cením si také toho, že se lidé nebojí velmi často napsat celé své jméno a to i přesto, že diskuse to nevyžaduje,“ pochvalovala si věcný přístup Krásenských Šíblová.

Filtrování diskusí

Diskusnímu fóru se naopak brání vedení Ivanovic na Hané. „Debaty se alespoň ze zkušenosti jiných obcí často zvrtávají v urážky. Už jsme zavedení diskuse řešili, ale vrátíme se k jejímu projednávání začátkem příštího roku. Každopádně bychom museli zaměstnat člověka, který by diskuse filtroval. Takový dohled pak ztrácí efekt diskusního fóra,“ myslel si ivanovický starosta Jozef Heretík.

Město nicméně nově zřídilo možnost, jak mohou lidé svůj názor vyjádřit. Na webu je totiž kontaktní formulář, který se pak dostane přímo k vedení města. Lidé na něj ale reagovat nemohou. „Zatím se ale moc nepoužívá, přeci jenom novou podobu webových stránek máme krátce, lidé ještě všechny jejich možnosti zřejmě nezjistili. Došlo nám tak do deseti formulářů,“ doplnil Heretík.

Když mají lidé připomínky k dění v obci a chybí jim možnost využít internetu, mohou svůj názor vyjádřit tváří v tvář přímo na zastupitelstvech obcí. Jenže ani ta se nesetkávají se zájmem lidí. „Někdy přijde třeba jen jeden člověk. Jinak tak tři až čtyři, podle toho, co projednáváme,“ řekl Gryc.

Jeho slova jen potvrzuje Libor Knesl z okresního města. „Zasedání zastupitelstva mě nezajímá, diskutovat se tam sice smí, ale předpokládám, že můj názor by stejně nikoho nepřesvědčil a že programové body, které se tam řeší, už jsou dávno rozhodnuté,“ myslí si Knesl.

Pozitivní ohlasy

Jinak ale mají webové diskuse v okresním městě velmi pozitivní ohlasy. „Rozhodně jde o výbornou zpětnou vazbu. Diskuse sledujeme, vždy se jednotlivé podněty dostanou ke kompetentním lidem a určitě neskončí v koši,“ ujistila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Ta také dohlíží na to, aby se na fórech neobjevovaly vulgární příspěvky. „Naštěstí jsou diskuse věcné, jen jednou jsem musela mazat příspěvek hrubšího zrna. V poslední době nám bohužel navíc jiné přispívatele otravuje pisatel s náboženskými názory,“ podotkla mluvčí.

Město se chce také vrátit k on-line diskusím s vedením města. V diskusní hodině by tak třeba starosta Jiří Piňos odpovídal na došlé dotazy lidí.