„Festival v pátek odstartujeme Sušilovým folklorním dnem, ve kterém se představí jak soubory místních školek, základních škol a Základní umělecké školy, tak i hostující tělesa, jako jsou Folklorní soubor Lučina nebo Orlík Pozořice. Divadelní část zahájí premiéra inscenace Císařova brázda, v sobotu ve dvacet hodin v podání nejstarších členů souboru D.A.V.A, který finišuje svoji devatenáctou divadelní sezónu,“ přiblížil umělecký šéf festivalu David Kříž.

S pražským souborem Divadlo Metro zahrají také herečky Veronika Žilková a Michaela Dolinová. Hostem bude dále herečka Kamila Janovičová, která se zúčastní představení D.A.V.Acké mládeže – Cesta časem.

Při festivalu se uskuteční představení a koncerty jak amatérských těles, tak i profesionálních herců a hudebníků. „Zabrousíme do žánru činohry, muzikálu, zpěvohry, nově například do melodramu. Z doprovodných akcí nebudou chybět přednášky, vernisáže, koncerty a setkání. Od devátého do šestnáctého června se mají diváci každý den na co těšit. Naším cílem není pouze přivézt do Rousínova rozmanité žánry divadla a hudby, ale vytvořit prostředí, kde se lidé rádi a opakovaně setkávají,“ vysvětlil Kříž.

Program nabídne i oblast vážné hudby. V sobotu to bude od šestnácti hodin premiéra scénického ztvárnění tří melodramů: Zdeněk Fibich – Vodník, Josef Bohuslav Foerster – Amarus, Otakar Ostrčil – Balada česká. Premiéru, která vzniká v koprodukci Divadla2-15 Brno a D.A.V.Aků, uvidí zájemci na jevišti rousínovské Záložny. Na klavír melodramy doprovodí klavíristka Lucie Kubátová.

close Program festivalu. info Zdroj: D.A.V.A Rousínov zoom_in Program festivalu. Pro zvětšení rozklikněte.

Ve středu od devatenácti hodin zazní v sále večer operních sborů a árií v podání absolventů Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, za klavírního doprovodu Magdalény Hrudové. „Většinu aktivit plánujeme na letní scénu v parku za Záložnou. Deštivého počasí se nebojíme, i když prozatím není předpověď příznivá. Máme výhodu, že v případě nouze je možné přesunout většinu naplánovaných aktivit do krásných vnitřních prostor Záložny. A to jen o pár metrů vedle,“ upozornil umělecký šéf festivalu.

Rousínov zažije již čtvrtý ročník Divadelního a foklorního festivalu. | Video: D.A.V.A. Rousínov

Sám se obzvláště těší na závěrečný muzikálový koncert, který letos patří Ženskému pěveckému sboru ROUSING. Ten vznikl teprve loni, ale na posledním ročníku se už s úspěchem prezentoval. V současné době má šestnáct členek, sborový zpěv doplní dva sólisté souboru D.A.V.A – Lukáš Oleják a Jakub Libánek.

Po třech ročnících, kdy soubor D.A.V.A spolupořádal akci s městem, přebírá přípravu ve spolupráci s Rousínovem poprvé nezisková organizace RDFfestival. Místní divadelníci jsou však stále důležitou součástí a duší festivalu.

Vstupenky jsou k zakoupení online i na místě. „Někteří diváci si již vyzkoušeli nový systém online vstupenky – permanentky. V letošním roce ho testujeme. Loňské pohádkové dopoledne, které se uskutečnilo na pěti místech města, bude letos umístěné do Pohádkového parku za Záložnou. V sobotu od desíti do čtrnácti hodiny tedy čekají dětské návštěvníky pohádkové postavy s různými úkoly, za které v cíli děti dostanou sladkou odměnu,“ lákal Kříž.

Ten vyzdvihl podporu diváků i vedení města, která narůstá s každým ročníkem. Akce původně vznikla pouze jednodenní událost v covidovém roce 2020, s nárůstem zájmu a ambicí ji však pořadatelé protáhli na týden a zapojili i folklórní soubory.