„Představení obdrželo ceny za inscenaci, za režii, dramaturgii a scénografii i dvě ocenění za herecký výkon. Výhrou jsme postoupili přímo na celostátní divadelní přehlídku do Děčína, která se uskuteční v květnu,“ uvedla manažerka divadla Lenka Voráčová.

Podle porotců se vyškovské ztvárnění hry polského dramatika Slawomira Mrožka vyznačuje vyvážeností a precizností ve všech složkách.

Dramaturg Vladimír Golda podle nich vybral živé téma. „Jeví se jako velmi aktuální. Výklad hry nabízí několik linií, a to od čistě politické interpretace až po triviální rodinnou historku o napětí mezi generacemi,“ uvedla porota s předsedou Vítem Závodským ve výsledkové listině zveřejněné na webových stránkách Městského kulturního střediska Kojetín.

Režisér Tomáš Dorazil mladší podle ní promyšleně vedl herce a scénografie námět dobře doplňuje. „Vypráví jakýsi metapříběh o cestě z pruhovaného vězení přes hřbitov v ložnici až po kýčovitě vybavený byt po narození dítěte,“ dodali porotci.

Líbil se jim také živě zpívaný vstup Mamma Fredieho Mercuryho, který tvoří ironický komentář. Herectví se podle porotců vyznačovalo výraznou groteskní stylizací a Alois Kummer za roli Přibylce dostal čestné uznání a Přemysl Hnilička za roli Muže diplom. Podle režiséra Dorazila výrazně zvedlo kvalitu souboru, že divadlo vzali částečně do rukou profesionálové, a to například scénografka Eva Mesarč a režisér Rado Mesarč. Přišla také herecká posila. „Do hlavní role jsme obsadili herce brněnského divadla Čára Přemysla Hniličku. Hra je totiž intelektuálně velmi náročná, proto jsme se rozhodli pro zkušeného herce. Ze Zlína do Vyškova se také vrátil Dalibor Dufek, který si zahrál Nemluvně. Ostatní herci Petra Šarhanová, Petr Muzikář a Alois Kummer, jsou naše osvědčené, prověřené opory,“ objasnil režisér.

Divadlo Bez střechy je na přehlídkách velice úspěšné. Z osmi her postoupilo do celostátního kola šestkrát.

Původně rozhlasová hra Šťastná vznikla v roce 1971, má ale velký přesah až do dneška. „Z některých paralel až mrazí. Je to hra o pokřiveném světě. Filozofické myšlenky jsou podávané komediální formou,“ zdůvodnil výběr námětu Dorazil.

Nastudování inscenace přitom nebylo jednoduché. „Je to jeden z nejnáročnějších kusů, s nímž jsem kdy pracoval. Právě proto však pro nás byl velkou výzvou,“ svěřil se režisér.

Vyškované mohli hru vidět před několika dny. Na další opakování si budou muset počkat několik měsíců.