Mladé talentované zpěvačky Renatu Valešovou, Kateřinu Vlčkovou, Markétu Otevřelovou a Romanu Julínkovou z vyškovské skupiny quARTet uslyší posluchači v Besedním domě ve Vyškově dnes v devatenáct hodin.

Skupina chce oslovit co nejširší publikum. „Zpíváme velice různorodý styl. Každý si najde něco svého. Proto nás poslouchají všechny generace. Spirituály a jazzové písně, hudbu z padesátých a šedesátých let, starou muziku, lidové písně, africké rytmy, ale i moderní až rockově laděnou hudbu,“ osvětlila repertoár Otevřelová.

Písně zpívají bez hudby. Vystačí si se svým hlasem. Jen několik písní pro oživení provází klavír, kytara, flétna, housle nebo africký buben.
Dívky ve věku jednadvaceti až čtyřiadvaceti let jsou dokonale sehrané. Zpívají spolu už od školních lavic, a to od roku 2000. „Chodily jsme do hudební výchovy na sólový zpěv. Každá zvlášť. Naše učitelka Dana Zapletalová si uvědomila, že by se k sobě barvy našich hlasů hodily. A tak jsme vytvořily malý komorní soubor,“ vzpomíná Julínková, která je jakousi manažerkou a duší seskupení.

Začínaly na pěveckých soutěžích, ze kterých si často odnesly ocenění. První samostatný koncert si vyzkoušely před třemi lety ve Hřbitovní kapli.

Od té doby nazkoušely bezpočet nových písniček. Většinu jich přepracovává Vlčková. „Když si holky vyberou písničku, vezmu z ní hlavní melodii a aranžuji zbylé tři hlasy tak, aby spolu harmonizovaly,“ vysvětluje Vlčková, která je prý největším talentem souboru s nezaměnitelnou barvou hlasu. Přestože se nebojí experimentů, vždycky se snaží, aby hlavní melodie byla dobře čitelná. Vlčková je také jedinou dívkou ze čtveřice, která dál studuje zpěv.

Ostatní si vybraly ke studiu jiný obor. „Zpívání bereme jako koníček. Ale pokud by bylo možností zpívat víc, budeme jenom rády. Ve Vyškově už máme svoje publikum, které nás zná,“ dodala Valešová.

Skupina vydala dvě CD, jedno s latinským názvem Gaudium a druhé s názvem …jako déšť, podle úvodní písničky. Do budoucna plánuje další nahrávky.