Nárůst od začátku roku překvapil třeba Bohumilu Vitáskovou z nedalekých Hlubočan, která poplatek za svoz odpadu platí podle svých slov poctivě. „Pokud dluží tolik lidí, myslím, že by město mělo začít uvažovat o změně systému výběru poplatku. Třeba ve Slavkově u Brna to mají nastavené tak, aby žádné dlužníky v této oblasti neměli," poznamenala Vitásková.

Právě ve Slavkově to funguje tak, že lidé na rozdíl od Vyškovanů nedostanou známku dřív, než za ni zaplatí. A poplatek se hradí za popelnici, nikoliv za jednotlivce. Systém je zavedený několik let a město si ho pochvaluje. Lidé si můžou také vybrat, jak často jim budou popeláři nádoby na odpad vyvážet. To je také podle mluvčí města Veroniky Slámové nutí víc třídit odpad. „Systém naše obyvatele motivuje natolik, že v současnosti musíme pořídit na tříděný odpad další popelnice," okomentovala Slámová.

Zavést jiný systém však Vyškov podle všeho nehodlá. Respektive o tom zatím ani neuvažuje. „Je ale pravda, že číslo je vysoké. Příští týden to probereme na schůzi. Nicméně vždycky se ve městě najde určité procento lidí, kterým se platit nechce. V současné době neplánujeme měnit systém výběru poplatku. Každopádně je ovšem stále co zlepšovat," okomentoval místostarosta Karel Jurka.

5milionů šest set tisíc korun. Bezmála tolik dluží skoro sedmnáct set Vyškovanů radnici za dvanáct let na poplatku za svoz odpadu.

Podle Ryšánkové pak není vhodné srovnávat Vyškov a Slavkov, který má podstatně méně a podstatně menší sídliště než okresní město. „Nemáme až takové problémy s výběrem poplatku od lidí, kteří bydlí v rodinných domech, ale spíš od těch, co žijí právě na sídlištích nebo mají adresu na radnici," podotkla Ryšánková s tím, že u některých lidí by nepomohla ani změna systému. „Jsou takoví, kteří by nezaplatili, ať by byl jakýkoliv," doplnila.

Těm, kdo místní poplatek stanovený městskou vyhláškou na pět set osmdesát korun v řádném termínu nezaplatí, úřad stanoví platební výměr. Navíc zaplatí polovinu z částky. Podle Ryšánkové jsou sankce pro Vyškovany mírné. „Zákon stanovuje, že se poplatek může navýšit až na trojnásobek," sdělila Ryšánková.

Pokud dlužníci nereagují na platební výměr, čeká je exekuce. V uplynulých letech město hlásilo zhruba stovku takových lidí. „Těm se dluh postupně sráží převážně ze mzdy nebo důchodu, případně u poskytovatele platebních služeb," přiblížila vyškovská mluvčí.

Někteří dlužníci se podle ní každoročně opakují. „V mnoha případech vůbec nereagují, neprojevují žádnou snahu svůj dluh vůči městu zaplatit, a tak ho musíme vymáhat exekučně. Někteří se naopak snaží splácet po menších částkách z důvodu své tíživé životní situace," zmínila Ryšánková.

Zároveň dodala, že peníze vybrané od obyvatel Vyškova zdaleka nestačí na pokrytí celé částky za služby, které se svozem komunálního odpadu souvisí. Například loni město vydalo na odpadové hospodářství celkem přes šestnáct milionů korun. „Zhruba patnáct milionů se nám podařilo vybrat, necelé dva miliony jsme museli doplatit," podotkla vyškovská mluvčí.